Kościół
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

O co chodzi z tym postem?

Z czym kojarzy się nam post? Z fioletowym kolorem szat liturgicznych, popiołem na głowie, rozważaniem Męki Pańskiej? Ale na czym tak naprawdę polega istota tego czasu? Dlaczego nazywamy go Wielkim Postem? Czy to znaczy, że jest jakiś „mały post”?

Słowo „post” towarzyszy nam od dzieciństwa. Każdego roku nadchodzi dzień, w którym na nasze pochylone głowy spada popiół. Tym gestem wyrażamy gotowość jakiejś zmiany w naszym życiu, przeżycia czegoś ważnego. Co znaczy słowo „post”? Dla ludzi starszych i w dojrzałym wieku słowo to będzie kojarzyć się z wyrzeczeniem, pokutą, odmawianiem sobie posiłku; wreszcie - z liturgicznym okresem przed Wielką Nocą.

W wypadku młodzieży aż tak oczywiste to nie jest, bo zaczerpnięte z języka angielskiego „post” oznacza także wpis, dokonany w internecie – na blogu, forum, w mediach społecznościowych. Zdecydowanie jednak pozostańmy przy tradycyjnym rozumieniu, które z internetem może mieć wspólnego tyle, że będzie postem… od korzystania z internetu.

Post i pokuta

Przede wszystkim zauważyć trzeba, że post ściśle związany jest z pokutą. Wielki Post jest w Kościele określony jako „specjalny czas praktyki pokutnej” (KKK 1438). W tymże punkcie katechizmu czytamy dalej, iż okresy pokuty „są szczególnie odpowiednie dla ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi (dzieła charytatywne i misyjne)”. Mamy zatem pewne rozróżnienie: Wielki Post jako czas pokuty i post jako praktyka pokutna polegająca na dobrowolnym wyrzeczeniu się czegoś. Jednak nie każde wyrzeczenie się czegoś jest postem. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł