Historia
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

O historii z biblioteki

Księgozbiór łosickiej biblioteki wzbogacił się o 30 wartościowych książek z zakresu najnowszej historii Polski.

Wśród pozycji, które Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała z Instytutu Pamięci Narodowej w ramach projektu IPN „Biblioteka na to czeka”, są m.in. dotyczące Józefa Piłsudskiego, relacji polsko- żydowskich na Kielecczyźnie w XX w., Komitetu Warszawskiej PZPR, głosowania do sejmu w czasach PRL, jak też z zakresu działalności „Solidarności”. Znajdzie się także coś dla miłośników literatury polskiej, czyli ciekawe szkice o współczesnej poezji i prozie. Są też woluminy w języku angielskim. - Pamiętając, że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana, zapraszamy do naszej biblioteki - mówi Łukasz A. Wawryniuk, kierownik łosickiej biblioteki.

Pozostała tematyka nowych książek dotyczy emigracji politycznej, drugiego obiegu, tygodnika „Nowa Kultura”, wydarzeń z marca 1968 r., opozycji po 1956 r. oraz losów Kościoła czy zakonów męskich w latach 1945-1989. Pełen wykaz tytułów znajduje się na www.biblosice.wordpress.com.

 

Drugie życie książki

– Ponieważ mamy o wiele mniejsze środki na zakup nowości książkowych niż inne biblioteki z terenu powiatu, staramy się pozyskiwać pozycje o różnej tematyce. Stąd też aplikujemy do różnych akcji i projektów. Tak też było w przypadku projektu IPN „Biblioteka na to czeka”. Wielu naszych czytelników to pasjonaci literatury historycznej, dlatego zależało nam, by zakwalifikować się do tego projektu – tłumaczy Ł. Wawryniuk. – Nie zdążyliśmy jeszcze wprowadzić wszystkich książek do katalogu internetowego, a część tytułów już była zarezerwowana przez konkretnych czytelników – przyznaje, dodając, że wiele książek pozyskują też od darczyńców. – Jesteśmy im bardzo wdzięczni, ponieważ te książki u nas zyskują drugie życie – podkreśla.

 

Celujemy w gusta

Choć w ostatnich latach liczba czytelników spada, Ł. Wawryniuk jest dobrej myśli. – W 2018 r. mieliśmy o 230 czytelników mniej niż w poprzednim. Teraz przybyło prawie 50 osób. Zatem zapowiada się tendencja wzrostowa, co nas bardzo cieszy – tłumaczy, dodając, że łosicka książnica posiada najwięcej czytelników spośród wszystkich bibliotek publicznych powiatu. – W 2019 r. mieliśmy też najwięcej wypożyczeń, mimo iż jesteśmy biblioteką, która w porównaniu z innymi w powiecie jest prawie na końcu pod względem zakupu nowości wydawniczych – podkreśla.

 

Nie tylko czytanie

Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę. To także wydarzenia kulturalne i edukacyjne promujące czytelnictwo. W najbliższym czasie w łosickiej książnicy – w ramach zadania „Książka – Twój – Nasz Przyjaciel” odbędzie się maraton czytania twórczości św. Jana Pawła II. – Będziemy chcieli także przypomnieć mieszkańcom miasta i gminy postać oraz dokonania hetmana Stefana Żółkiewskiego oraz okoliczności znaczącej dla Polski i Europy Bitwy Warszawskiej 1920 r. – zaprasza Ł. Wawryniuk.

JAG