Aktualności
O Kossakach i Kraszewskich

O Kossakach i Kraszewskich

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zaprasza do oglądania wystawy „Od Juliusza do Joanny - malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskim”.

Jej wernisaż odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego 10 września, o 15.00. Wydarzenie „Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń” zabierze zebranych w świat sztuki i literatury, przybliży nie tylko malarskie zamiłowania kilku pokoleń Kossaków oraz ich związki z rodziną Kraszewskich.Któż z nas nie słyszał nazwiska Kossak? Nieodłącznie kojarzy się ono z malarstwem. Piękne konie i piękne karty z naszej historii. Juliusz, Wojciech, Jerzy, ale również Stefan, Leon i Gloria. Oraz Joanna. Z tej niesamowitej rodziny pochodziły także malujące słowem Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec i Zofia Kossak-Szczucka. Córką Jerzego, oprócz Glorii, była profesor Simona Kossak, obrończyni Puszczy Białowieskiej, świetnie władająca słowem i zastępująca pędzel… kamerą” – czytamy w zaproszeniu.

Wystawa „Od Juliusza do Joanny – malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskim” podejmuje próbę pokazania tradycji malarskich u wybranych przedstawicieli rodu Kossaków. Prezentuje życie i dorobek artystyczny Juliusza, protoplasty rodu, jego syna Wojciecha oraz wnuka Jerzego. Główną zaś bohaterką jest Joanna Kossak, kontynuatorka rodzinnych tradycji artystycznych. Malarka, mieszkająca w leśniczówce Podcerkiew w Puszczy Białowieskiej, która –  jak jej przodkowie – ukochała konie. To one są bohaterami jej prac. Integralną część wystawy stanowi rekonstrukcja pracowni Kossaków w Krakowie na tzw. Kossakówce. Wydarzenie zakończy spotkanie z J. Kossak oraz koncert muzyki kameralnej. Ekspozycja będzie czynna do 19 listopada.

DY