O krok przed nowotworem
Zabieg jednoczesnego usunięcia obu piersi przeprowadzany jest w przypadku, gdy w badaniach genetycznych pacjentki występuje mutacja genu BRCA1 lub BRCA2 świadcząca o bardzo wysokim ryzyku wystąpienia raka piersi. Panie coraz częściej poddają się profilaktycznej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją zanim wystąpi choroba. To trudna decyzja, ale dająca kobiecie ogromną szansę na życie bez nowotworu. Jeszcze do niedawna zabieg ten był kosztowny i wykonywany jedynie w prywatnych klinikach. Jednak od stycznia 2019 r. jest finansowany z budżetu państwa jako świadczenie gwarantowane. Operację taką przeprowadzono 25 czerwca w Siedleckim Centrum Onkologii. - Tego dnia wykonano pierwszą w tym ośrodku obustronną, podskórną, profilaktyczną mastektomię piersi z jednoczesną rekonstrukcją najnowszymi endoprotezami w technice prepektoralnej - tłumaczy Barbara Jakubczyk z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.
Operację przeprowadzono u młodej pacjentki, która poddała się profilaktycznej mastektomii z powodu stwierdzonej mutacji genu BRCA1, w związku z czym ryzyko zachorowania na raka piersi wynosiło ok. 90%, zaś na raka jajników ok. 60%. – Operacja polegała na podskórnym usunięciu gruczołów piersiowych i wszczepieniu w to miejsce endoprotez – precyzuje B. Jakubczyk. – Zastosowana technika, tzw. prepektoralna, oprócz endoprotez wykorzystuje samowchłaniającą, syntetyczną siatkę, co pozwala na skrócenie zbiegu, okresu rehabilitacji, a same piersi czyni jeszcze bardziej zbliżonymi do naturalnych – podkreśla.
Zabieg wykonał jeden z pionierów chirurgii rekonstrukcyjnej w chirurgii onkologicznej dr Sławomir Mazur. Technika ma stać się standardową techniką leczenia i rekonstrukcji w oddziale chirurgii onkologicznej Siedleckiego Centrum Onkologii. – Pozwoli to nam dołączyć do grona krajowych ośrodków leczących raka piersi – podkreśla B. Jakubczyk.
Mniejsze ryzyko
Obecność mutacji BRCA1 znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi oraz na raka jajnika. Specjaliści uważają, że ryzyko wystąpienia raka piersi u nosicielek nieprawidłowej kopii genu sięga w ciągu całego życia 56-80%, a w przypadku raka jajnika – 15-40%. Mutacje w genie BRCA2 związane są z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku stwierdzenia tych mutacji genetycznych nie ma opcji leczenia uszkodzeń genu. Jedynym zaleceniem są częstsze kontrole oraz regularne wykonywanie określonych badań, aby wykryć chorobę jak najwcześniej. Jednym z rozwiązań jest profilaktyczna mastektomia, która polega na profilaktycznym usunięciu gruczołu piersiowego, ale pozostawieniu brodawki i skóry. W jego miejsce lekarze wstawiają implant. Dowiedziono, że profilaktyczna amputacja piersi obniża ryzyko rozwoju nowotworu u nosicielek wadliwych genów.
JAG