Aktualności
O miłości do gór i ryzyka

O miłości do gór i ryzyka

15 października, o 18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się wieczór poświęcony największej polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz.

Gościem będzie Anna Kamińska, autorka książki „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”. Książka powstała na podstawie wspomnień rodziny i znajomych, dokumentów, fotografii, wycinków prasowych, książek i filmów dokumentalnych, tworząc obraz wybitnej polskiej himalaistki, który pochłania uwagę czytelników od pierwszych stron publikacji. – Spotkanie z A. Kamińską odbędzie się w ramach Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami. Ten wieczór chcemy w całości poświęcić W. Rutkiewicz w przeddzień czterdziestej rocznicy zdobycia przez nią Mount Everestu – zapowiada Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

W. Rutkiewicz była legendą himalaizmu, pierwszą Europejką na Mount Evereście i pierwszą kobietą, która weszła na K2. Wzbudzała kontrowersje. Kochano się w niej, doceniano jej niezwykłą determinację w górach, a także elegancję, urodę, wdzięk, którymi oczarowywała po powrocie z wypraw. Ale widziano w niej także „królową lodu”. Zarzucano wyrachowanie, dyktatorskie zapędy, a nawet oszustwa dotyczące górskich sukcesów. Nade wszystko ceniła wolność. 12 maja 1992 r., w wieku 49 lat, zaginęła w tajemniczych okolicznościach na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej ciała nigdy nie odnaleziono, a jej matka jeszcze wiele lat później wierzyła, że Wanda żyje gdzieś w jednym z tybetańskich klasztorów buddyjskich. O tej i innych zagadkach z życia W. Rutkiewicz będzie można usłyszeć w radzyńskiej MBP. A. Kamińska przybliży postać himalaistki i jej życie. Opowie nie tylko o jej miłości do gór, ale też do ryzyka.

MD