Rozmaitości

O przeszłości mieszkańców

Historyk i regionalista Kamil Jędruchniewicz planuje wznowić publikację ponad 100-letniej książki ,,Bojarzy międzyrzeccy” autorstwa ks. Adolfa Pleszczyńskiego.

Dawny proboszcz parafii św. Mikołaja wydał przed laty dwie publikacje opowiadające o historii wsi w pobliżu Międzyrzeca Podlaskiego. Obecnie są one bardzo trudno dostępne. Książka ,,Bojarzy międzyrzeccy” była wznawiana w latach 90. Dziś jej historyczny kontekst może nie być dla wszystkich zrozumiały, dlatego K. Jędruchniewicz wzbogaci jej nową wersję o przedmowę. - Dzieła ks. A. Pleszczyńskiego mają nieocenione znaczenie dla każdego zainteresowanego historią Międzyrzecczyzny. Zależy mi na tym, aby zostały one wydane w jak największej liczbie egzemplarzy, aby mogły trafić do jak największej liczby odbiorców - podkreśla historyk.

K. Jędruchniewicz na co dzień pracuje w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Na swoim koncie ma już dwie autorskie książki. Pierwsza z nich to publikacja historyczna „Wieś Przychody: Ludzie i miejsce”. Druga utrzymana jest w klimatach historyczno-fantastycznych i nosi tytuł ,,Stsygoń”. – Jest to powieść osadzona na podlaskiej wsi w realiach XIX w. Nawiązuję w niej do ludowej demonologii – mówi autor.

Nowa wersja „Bojarów…” to nie tylko przedmowa z objaśnieniem tła historycznego i przedstawieniem postaci autora. Publikację wzbogacą ilustracje i tabele. Nie zabraknie również podziękowań dla patronów książki.

 

Zbiórka na publikację

Aby mogła ona zostać wydana, historyk założył zbiórkę na jednym z portali internetowych. – Zainteresowanie tym tematem jest bardzo duże, dlatego pomysł wznowienia publikacji uda się zrealizować. Aktualnie zbiórka ustawiona jest na 5 tys. zł. Ta kwota pozwoli na wydruk 150 egzemplarzy. Jeśli zbierzemy mniejszą kwotę, ta liczba będzie spadać – wyjaśnia K. Jędruchniewicz. Aby wesprzeć inicjatywę należy wejść na stronę www.wspieram.to/BojarzMiedzyrzeccy.

Historyk zapowiada, że bez względu na to, jaką kwotę uda się zebrać, publikacja i tak zostanie wydana. – Moją pasją jest historia. Chcę wiedzieć i rozumieć, jak żyli w przeszłości mieszkańcy Międzyrzeca i okolic. Chciałbym, aby ta wiedza, to dziedzictwo zostało z nami na lata. Kiedy pisałem swoje wcześniejsze książki, zauważyłem, że bardzo trudno jest dotrzeć do źródeł mówiących o historii naszego regionu – zaznacza K. Jędruchniewicz. I podsumowuje: – ,,Bojarzy międzyrzeccy” to cenna publikacja dla etnografów i badaczy ludowych zajmujących się obyczajami XIX w.

Magdalena Frydrychowska