Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

O przyjaźni, miłości i rodzinie

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy odbyło się podsumowanie ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec pt. Czerwona róża dla Niej.

Na konkurs wpłynęło 97 zestawów prozy i poezji. Komisja konkursowa w składzie: Ryszard Kornacki - prezes honorowy Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, autor wielu tomików poetyckich, Katarzyna Wileńska - poetka, animator kultury, oraz Zofia Goławska -wieloletni pedagog, członek zarządu powiatu w Radzyniu Podlaskim, wyłoniła laureatów konkursu w czterech kategoriach wiekowych.

W dziedzinie poezji pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli: Michał Zgorzałek z Kąkolewnicy, Dominika Suśniak z Pościsz, Maciej Henryk Modzelewski z Białobrzegów i Krystyna Gudel z Suchowoli. W dziedzinie prozy najlepszymi literatami okazali się: Natalia Kot z Turowa, Sebastian Stefaniak z Międzyrzeca Podlaskiego, Karolina Palica z Radzynia Podlaskiego i Krzysztof Martwicki z Płońska. Nagrodę specjalną Tadeusza Sławeckiego, który objął nad konkursem patronat honorowy, otrzymała pani Krystyna Gudel z Suchowoli – za całokształt twórczości o tematyce wiejskiej.

Finaliści konkursu odebrali dyplomy, nagrody książkowe i nagrody finansowe, a laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach zaprezentowali swoje utwory literackie nagrodzone w konkursie.

Częstymi tematami nagrodzonych utworów były: przyjaźń, młodzieńcze marzenia i współczesna rzeczywistość, miłość rodzinna i wspomnienia. – Utwory odzwierciedlają krytyczny obraz współczesności: rozpad rodziny, pogoń za bogactwem i karierą, zabieganie o popularność, brak czasu dla siebie. Wszystkie konkursowe prace są interesujące, aktualne, odzwierciedlają życie ich autorów oraz stosunek do rzeczywistości, przybierający w różnych utworach zarówno formę aprobaty, jak również negacji – tak komentują twórczość konkursowa jurorzy.

Podczas konkursu nie zabrakło wspomnień o patronce konkursu. Wiele utworów młodszych i starszych twórców nawiązywało do postaci Ireny Golec, chwaląc jej dorobek i zasługi, a także składając jej hołd za długoletnią pracę na rzecz swojej małej ojczyzny.

BZ