Aktualności
O Sienkiewiczu dla dzieci

O Sienkiewiczu dla dzieci

Już wkrótce ukaże się druga część obrazkowej biografii autora Trylogii pt. „Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu”.

Autorka Anna Cybulska, żona dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, przygotowała kontynuację biografii pisarza adresowanej w szczególny sposób do dzieci, a dedykowanej swoim wnuczkom. Pierwszy tom cieszył się wielkim powodzeniem. – Z tej książki tchnie optymizm, religijność, zwycięstwo dobra nad złem, przyświecanie najpiękniejszym przykładem. Zyskuje ona wysoką notę w ocenie dorosłych, gdyż imponujący jest jej walor wychowawczy: kształci uczucia patriotyzmu, uczy miłować Boga, Ojczyznę, historię, piękno przyrody – ocenia dr Małgorzata Kowalik w swojej recenzji. – W ciągu sześciu miesięcy sprzedanych zostało 1800 egzemplarzy – informuje A. Cybulska, dodając, że Polacy mieszkający za granicą kupują książkę do polskich szkół. W wielu z nich stała się ona lekturą obowiązkową.

Pierwsza część biografii zawiera opis życia pisarza od momentu jego narodzin aż do śmierci pierwszej żony. Drugi tom kończy się śmiercią pisarza, przeniesieniem jego prochów do Polski oraz usypaniem kopca ku jego pamięci. O kolejach życia opowiada H. Sienkiewicz w pierwszoosobowej narracji. Czytelnik może się dzięki temu łatwiej wczuć w wydarzenia opisywane w książce. Uwzględnione zostały też ciekawe epizody, które inne opracowania pomijają. Choć jest to biografia, jej zrozumienie ułatwia młodej części czytelników duża ilość ilustracji autorstwa Zbigniewa Kołodzieja – plastyka ze Stoczka Łukowskiego.

EW