O sztuce udanego wypoczynku
Dłuższy, przynajmniej dwutygodniowy urlop to konieczność - specjaliści od zdrowia psychicznego biją na alarm, przestrzegając, iż brak równowagi między pracą a wypoczynkiem w znacznym stopniu rzutuje na nasze zdrowie fizyczne i odbija się na sferze ducha.
Jednak, co potwierdza psycholog Elżbieta Trawkowska-Bryłka, sam – najatrakcyjniejszy nawet – wyjazd wypoczynku nie czyni! Udana rekreacja zakłada bowiem wiele czynników, a poznaje się ją – podobnie jak miłość (i nie tylko „wakacyjną”!) – po owocach.
Jak wykorzystać czas urlopu, by zaowocował pożądanym wypoczynkiem? I co w sytuacji, gdy letni wyjazd z powodów zdrowotnych bądź finansowych nie wchodzi w grę?
Okazja do wzmacniania więzi
– Wakacje to okazja do wzmocnienia sił i uzupełnienia energii. Raz w roku każdy powinien odpocząć dłużej – podkreśla psycholog z uwagą, iż urlop jest udany wówczas, jeśli powrotowi do codziennych zajęć towarzyszy nowa dawka zapału oraz zdrowia. Sztuka udanego wypoczynku – jak wyjaśnia – obejmuje czas na refleksję nad sensem swojego życia, interesujące rozmowy czy wartościową lekturę. – Warto też wykorzystać dobrodziejstwo urlopu – oczywiście, o ile środki finansowe nam na to pozwolą – na odkrywanie piękna świata i poznawanie kultur – sygnalizuje. ...
WA