Kultura

O tym, co najważniejsze

„A miłości bym nie miał” - to tytuł najnowszego spektaklu działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie grupy teatralnej Tu i Teraz.

Założycielem, scenarzystą oraz reżyserem jest Zbigniew Steszuk. Jak przyznaje, jednym z celów jego działalności jest przekazywanie ludziom prawd zawartych w Ewangelii. Najnowsze przedstawienie daje wskazówkę, jak walczyć ze słabościami i czyhającym pokusami. - Jest ono odpowiedzią na moje przemyślenia i doświadczenia związane z duchowością. Inspirowałem się twórczością niemieckiego teologa, pisarza i mnicha benedyktyńskiego o. Anselma Grüna - wyjaśnia Z. Steszuk.

O rozterkach współczesnego człowieka

„A miłości bym nie miał” opowiada o młodym małżeństwie, które przechodzi kryzys. Jego przyczyną są ambicje męża, pogoń za pieniędzmi i karierą. Mężczyzna, nie zdając sobie sprawy, powiela drogę swego ojca. Jednak w porę uświadamia sobie, jak wiele może stracić. – To spektakl mówiący o rozterkach współczesnego człowieka. Przygotowania rozpoczęliśmy trzy miesiące temu. Próby odbywały się raz w tygodniu i to wystarczyło, by w styczniu wystąpić z nowym projektem – mówi Z. Steszuk.

W role głównych bohaterów wcielili się Mateusz Matejko (Cezary) i Anita Michalczuk (Lidka). Na scenie pojawili się mieszkańcy gminy Drelów i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej oraz uczniowie i artyści z Witoroża. 

 

Co w duszy gra

Jak podkreśla autor scenariusza „A miłości bym nie miał”, ma szczęście pracować z ludźmi, którzy wykonują powierzone zadania z pasją i zaangażowaniem. – Z satysfakcją patrzę na występ będący interpretacją słów, jakie napisałem. Gramy tak, jak czujemy. We mnie gra chęć ewangelizowania. Stąd w naszych spektaklach pewna nutka mądrości płynącej z Ewangelii, z życia naszego Pana Jezusa Chrystusa – przyznaje.

Grupa Tu i Teraz powstała 12 lat temu. Zadebiutowała jasełkami. Przełomowy był 2014 r., kiedy wystawiono sztukę opowiadającą historię unitów. Przez lata aktorzy, którzy, co warto dodać, są amatorami, doskonalili swoje umiejętności. Spotykali się z zaprzyjaźnionymi aktorami z Lublina, a także jeździli na warsztaty aktorskie. Mają na swoim koncie wiele spektakli, biorą również udział w przedstawieniach o tematyce unickiej i misteriach drelowskiej Drogi krzyżowej.

Magdalena Frydrychowska