Aktualności
Obchody Światowego Dnia Świadomości FAS

Obchody Światowego Dnia Świadomości FAS

9 września w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II odbędzie się konferencja pn. ,,Bialskie Dzieci Bezpieczne”. Tematem przewodnim  będzie wsparcie dzieci z FASD.

Wydarzenie rozpocznie się o 9.09 – tak, aby symbolicznie dołączyć do wszystkich wydarzeń, które tego dnia odbywają się na całym świecie. Organizuje je Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce, a odbywa się ono w ramach projektu współfinansowanego przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Spotkanie zostało pomyślane jako dialog osób reprezentujących świat nauki, specjalistów i praktyków, reprezentujących środowisko rodzin zastępczych i adopcyjnych.

W konferencji wezmą udział m.in.  przedstawiciele władz samorządowych, służb socjalnych, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, rodzice zastępczy i adopcyjni. Gościem specjalnym będzie Magdalena Różczka- aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa, autorka serii książek „Gabi”.

W Polsce każdego roku rodzi się blisko 1000 dzieci z pełnymi objawami FAS – Fetal Alcohol Syndrom, oraz ok 10000 ze spektrum FASD. Poalkoholowy Zespół Płodowy to zespół wad, chorób, dolegliwości, które są wynikiem spożywania alkoholu przez mamę dziecka w okresie ciąży. FASD to zaburzenia zarówno fizyczne jaki te związane z rozwojem psychicznym czy intelektualnym. Objawy FAS możemy także zobaczyć na twarzy dziecka. Nie da się w pełni wyleczyć FAS, można natomiast ograniczać jego skutki- między innymi poprzez troskliwą opiekę, pełną miłości relację, różnorodne terapie i leczenie dziecka. Warto w ten sposób starać się podnosić jakość jego życia i dbać o jak najlepszy rozwój psychospołeczny.

Miejsce: Aula 159R (Parter) Akademia Bialska im. Jana Pawła II ul. Sidorska 95/97

Informacji udzielają: Edyta Wojtasińska – koordynator projektu, tel. 609-816-669 oraz Anna Wernio – asystent koordynatora, tel. 730- 341-445.

LI