Kultura
Źródło: OBRAZ W
Źródło: OBRAZ W

Obrazy i znaleziska

W drugiej połowie grudnia w bialskim Muzeum Południowego Podlasia otwarto wystawę malarską i archeologiczną. Pierwsza z nich - „Życie w obrazach” to prace Wiery Puch, druga dotyczy Germanów.

Wiera Puch urodziła się w Huszlewie, po ukończeniu szkoły powszechnej w Janowie Podlaskim wyjechała do pracy w Warszawie. Na chleb zarabiała u znanego profesora psychiatrii Radwana Pragłowskiego. W domu naukowca spotykała wielu znamienitych malarzy. Jeden z nich, Tadeusz Pruszkowski pozwolił jej brać udział w swoich zajęciach dla studentów. Ten okres odbił piętno na twórczości W. Puch. Widać w nim zainteresowanie Chełmońskim i malarstwem europejskim. Malarka przedstawiała na płótnie również martwą naturę i warszawskie widoki.

Po śmierci męża, artystka wróciła na Podlasie, do Janowa, gdzie pracowała i malowała. Jej twórczość to nie tylko kopiowanie znanych motywów czy obrazów. Malowała pracę ludzi, zmieniające się pory roku, przekształcający się krajobraz i miejsca, które ukochała. Malowała też z przeżyte chwile i miejsca, które pamiętała.

Jej obrazy pełne są nostalgii za tym, co odchodzi i przemija. W. Puch próbowała utrwalać wspomnienia i obrazy, które zapamiętała z dzieciństwa i młodości, a które coraz szybciej zmieniając się, odchodziły w zapomnienie. Chętnie jeździła nad Bug w swoje rodzinne strony, z którymi była silnie związana. Zmarła w maju 1983 r. Przedstawione na wystawie obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia, duża część stanowi depozyt przekazany do muzeum w 2009 r. i prezentowana jest po raz pierwszy.

Druga wystawa – „Germanie znad Narwi”, pochodzi ze zbiorów Muzeum Południowo – Mazowieckiego w Łomży i będzie czynna do 20 lutego.

Agnieszka Wawryniuk