Kultura
Źródło: WDK.WLODAWA
Źródło: WDK.WLODAWA

Obrazy inspirowane Muzą

Od 15 lutego we włodawskim domu kultury można oglądać prace Mirosława Makaruka. Wystawą malarską „Retrospekcja” artysta uczcił swoje 50 urodziny.

Obrazy M. Makaruka oglądał starosta włodawski Wiesław Holaczuk, który podkreślił, że Włodawa może poszczycić się wieloma utalentowanymi mieszkańcami. Bez wątpienia należy do nich M. Makaruk. Podczas wernisażu autor opowiadał o swoim życiu, które wielokrotnie było inspiracją twórczości.

Wystawa, którą podziwiać można we Włodawskim Domu Kultury, jest – poprzez kunszt malarski ukryty w barwach i malowanych kształtach – spojrzeniem w przeszłość. Elżbieta Wołczuk, koleżanka artysty, w słowie wstępnym napisała: „Prace nie szokują nas ani nowatorską techniką, ani sposobem przedstawiania motywu, który tak naprawdę jest prosty i banalny. Widać w nich fascynację malarstwem Lewitana, Żukowskiego i Fałata. Kolor, kompozycja, światło i cień, czyli te tradycyjne elementy dzieła sztuki, wystarczają w zupełności do oddania emocji, nastroju i magii tych urokliwych miejsc, zatrzymanych na jego obrazach jak w kadrze. Ten panujący na jego obrazach wewnętrzny ład i spokój, pomimo dynamiczności niektórych scen, sprawia, że stajemy się częścią tego ładu i spokoju, w ten sposób zapominając, chociaż na chwilę, o pośpiechu i chaosie codziennego życia”. Natomiast o samym artyście możemy przeczytać: „Mirek pracuje jako nauczyciel, co nie przeszkadza mu malować, choć to dość odległe od siebie dziedziny. Jest znanym w środowisku artystycznym Włodawy twórcą. Na wystawie znajdujemy obrazy, które sam artysta określa jako „inspirowane Muzą”, malowane dla samego siebie. Choć nie ukrywa też faktu, że, jak każdy artysta, chce tworzyć dla „Kogoś”, kto dla niego jest natchnieniem, wyzwaniem, Jego „bajką” i oprócz malarstwa, wielką miłością. Myślę, że gdzieś głęboko skrywa pragnienie, aby coś trwałego po sobie pozostawić, ocalić od zapomnienia”.

M. Makaruk urodził się 13 stycznia 1963 r. w Wisznicach. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego we Włodawie.

„Retrospekcja” to trzecia wystawa artysty w WDK. Po raz pierwszy swoje prace wystawił w 2003 r. Malarstwo M. Makaruka można oglądać do 15 marca. Kustoszem wystawy jest Lucyna Lipińska.

MD