Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Od Cmentarnej po Lewandowskiego

Władze miasta Siedlce planują realizację kilku inwestycji drogowych. Jeszcze w tym roku ma zostać wyremontowana ul. Cmentarna.

Chodzi o odcinek między ul. Wojskową a rondem Hoffmana. - Od strony lapidarium powstanie ciąg pieszo-rowerowy biegnący aż do ul. Popiełuszki - poinformował Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 maja. - Te prace chcemy zrobić w pierwszym etapie, ponieważ w okolicy są szkoły i w związku z tym porusza się tam dużo młodzieży - dodał. W ramach inwestycji będą wykonane studnie kanalizacyjne, nawierzchnia oraz chodniki. Władze miasta chcą, aby remont zakończył się do 1 listopada. Koszt inwestycji to 1,6 mln zł. Pieniądze na ten cel mają zostać zabezpieczone w budżecie miasta. Obecnie trwa przebudowa ul. Poniatowskiego. - Każdy, kto porusza się w tym rejonie miasta, widzi, że prace postępują dosyć sprawnie - zwrócił uwagę W. Cylwik. Remont przewidziano do końca września.

– Mamy jednak nadzieję na jego szybsze zakończenie, ponieważ wykonawca sprawnie wywiązuje się ze swoich obowiązków – zaznaczył naczelnik wydziału dróg.

W ramach budżetu obywatelskiego ma zostać wykonana nowa nawierzchnia ul. Żyburowej. – Otworzyliśmy oferty. Jesteśmy na etapie ich oceny. Lada moment będziemy przystępować do robót – podkreślił W. Cylwik. Wydział dróg przygotowuje się również do budowy chodników przy ulicach: Sosnowej, Grabowej i Śmiałej. – Jeśli chodzi o ul. Sosnową, musimy pozyskać trochę terenów, ale w tym roku uda się pewnie to zrealizować. W przypadku ul. Grabowej wystąpiliśmy z wnioskiem o wycinkę drzewa, które koliduje z chodnikiem – wyjaśniał naczelnik.

Czynione są również starania, aby poprawić stan ul. Piaskowej. – Połączenie tej ulicy od strony Piasków Zamiejskich z centrum miasta umożliwi ominięcie centrum i szybsze dostanie się w to miejsce. Chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie na tę inwestycję – poinformował W. Cylwik. Miasto opracowuje również dokumentację projektową na budowę ul. Torowej na odcinku od ronda Romaszewskiego do ul. Brygady Legionów, aby w przyszłości połączyć ją z ul. Budowlaną. Realizacja inwestycji jest uzależniona od pozyskania środków zewnętrznych.

 

Chodniki i parking

W planach jest także budowa parkingów przy ul. Granicznej i Sekulskiej w pobliżu szkół. – Termin ukończenia prac to najpóźniej 1 września. Chcemy, aby rodzice dowożący dzieci mieli gdzie zaparkować – zaznaczył naczelnik. W ramach budżetu obywatelskiego powstanie także parking przy ul. Romanówka. – Ten, który jest obecnie, wykonano dawno, kiedy było mniej samochodów. Musimy go powiększyć, bo osiedle się rozrosło. Pojawią się także miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – podkreślił W. Cylwik.

Jeszcze tym roku ma zostać wyremontowany chodnik na ul. Floriańskiej, na wysokości I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa. Jeśli chodzi o przebudowę całej ulicy, opracowywana jest właśnie dokumentacja. Wniosek umożliwiający pozyskanie środków zewnętrznych zostanie złożony w przyszłym roku. Z kolei wniosek dotyczący remontu ul. Partyzantów jest już w ministerstwie. Obecnie trwa jego ocena. – Można powiedzieć, że proces weryfikacji jest już na ukończeniu – przyznał naczelnik.

Przypomniał, że urząd miasta starał się o środki na remont ul. Lewandowskiego i Monte Cassino z Funduszu Dróg Samorządowych. Uznanie zyskał jedynie projekt dotyczący ul. Lewandowskiego. Do miasta na ten cel wpłynie 770 tys. zł. – Złożyliśmy wniosek o przetarg, czekamy na oferty. Niedługo będziemy je otwierać i wyłaniać wykonawcę robót – mówił W. Cylwik. Ul. Monte Cassino znalazła się na liście rezerwowej. Prezydent Andrzej Sitnik przy okazji poinformował, że miasto złożyło wnioski na realizację dwóch zadań, ponieważ takie były możliwości w tym naborze. Natomiast powiat siedlecki otrzymał poza konkursem dofinansowanie na cztery wnioski. Miasto złożyło również wniosek o dotację na remont ul. Partyzantów. Z kolei na ul. Składowej – od torów do ul. Grabianowskiej – zostanie wykonana nowa nakładka asfaltowa. – Chodzi o pas o długości ok. 100 m, ale wszystko będzie zależeć od wyniku przetargu: im taniej, tym dłuższy odcinek wykonamy – podsumował naczelnik.

W ramach budżetu obywatelskiego zostanie odbudowana aleja kasztanowa ciągnąca się od ul. Kazimierzowskiej wzdłuż amfiteatru. Stworzona zostanie także strefa parkingowa wzdłuż ogrodów działkowych Złote Piaski.

HAH