Kultura
Od folkloru po rock

Od folkloru po rock

Podczas tegorocznych dnia miasta nie zabraknie atrakcji dla wielbicieli folkloru, brzmień chrześcijańskich, fanów rocka, a nawet muzyki organowej.

Święto miasta zainauguruje 26 sierpnia Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. To barwne widowisko integrujące środowiska artystyczne różnych narodowości. Podczas tegorocznej edycji do Siedlec zawitają zespoły folklorystyczne z Polski, Ukrainy, Rumunii, Hiszpanii i Turcji. Gospodarzem festiwalu będzie - jak co roku - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej Chodowiacy im. Alicji Siwkiewicz.

Zanim kilkudziesięcioosobowe zespoły taneczne i wokalne zaprezentują swoje programy na deskach amfiteatru (26 i 27 sierpnia), najpierw odbędą się krótkie happeningi mające zaprezentować poszczególne grupy, które już tradycyjnie przejdą wielobarwnym korowodem przez centrum miasta. Prezentowane tańce, stroje oraz pieśni ludowe mają pokazać różnorodność i bogactwo regionów, z których artyści się wywodzą.

Kolejnym punktem „Dni Siedlec” będzie 13 Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej. Co roku Hosanna Festival przyciąga dziesiątki młodych i utalentowanych muzyków z całej Polski oraz rzeszę publiczności. W niedzielę, 28 sierpnia, o 15.00, na deskach amfiteatru rozpocznie się przegląd zespołów pielgrzymkowych, a po południu nastąpi ogłoszenie tegorocznych laureatów festiwalu i wręczenie nagród. Wieczór uświetni koncert Soul’n’Voices – zdobywców grand prix poprzedniej edycji festiwali. Jak sami o sobie piszą: Soul’n’Voices to różnorodność brzmień i charakterów.

W środę, 31 sierpnia, w swoje progi zaproszą muzea i galerie. W Muzeum Diecezjalnym będzie można obejrzeć wystawę „Bóg – Honor – Ojczyzna w malarstwie XIX w.”, Galeria Teatralna CKiS proponuje wystawę Antoniego Wróblewskiego „Monstrancje polskie i krzyże polne..”, z kolei w „Pięknej 7” prace rysunkowe i malarskie zaprezentuje młodzież.

Chętni do zapoznania się z historią miasta będą mogli wziąć udział w wycieczce szlakiem zabytków. Zbiórka 1 września, o 10.00, w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Pułaskiego 7. Dni miasta staną się także okazją do świętowania 15-lecia Chóru Miasta Siedlce. W piątek, 2 września, w Sali Teatralnej CKiS odbędzie się koncert „Przebojowa Piętnastka” inaugurujący jubileusz chóru. Początek: o 17.00 i 20.00. Z kolei 3 września, o 20.00 (na terenie vis a vis stadionu przy ul. Jana Pawła II) w koncercie „Pod napięciem” wystąpi Agnieszka Chylińska i zespół Afromental.

Miłośnicy muzyki klasycznej powinni pojawić się 4 września w domu biskupa przy ul. Cmentarnej 17, gdzie o 16.00 rozpocznie się muzyczne popołudnie przy organach Wagnera.

Dni miasta zakończy widowisko taneczno-muzyczne „Siedlce do tańca i do różańca”. W spektaklu artyści zaprezentują dzieje miasta i diecezji na kanwie historii narodu i Kościoła na naszych ziemiach. Początek widowiska o 17.00 w CKiS.

HAH