Region
Źródło: UM BIAŁA PODL.
Źródło: UM BIAŁA PODL.

Od intencji do inwestycji

Miasto Biała Podlaska jako pierwsze zostało oficjalnie włączone do rządowego programu Mieszkanie Plus. Podpisanie umowy inwestycyjnej nastąpiło 12 grudnia.

Odbyło się ono podczas ogólnopolskiej konferencji (ph. Mieszkanie plus w samorządach. Od intencji do inwestycji), którą zorganizowano w sali notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Podpis pod dokumentem w imieniu miasta złożyli prezydent Dariusz Stefaniuk oraz prezes bialskiego zakładu gospodarki lokalowej Bernadeta Puczka.

– Cieszę się, że tak szybko wyszliśmy od intencji do realizacji tej inwestycji. Negocjacje trwały dwa miesiące. W październiku razem z innymi samorządami podpisaliśmy list intencyjny. Program Mieszkanie Plus jest skrojony na miarę. Nowe mieszkania powstaną na działce, która nie jest oddalona od centrum. Bloki staną na rozwijającym się osiedlu, w niedalekiej odległości od szpitala, szkoły i przedszkoli. Działka została uzbrojona w niezbędne media i ma dostęp do drogi asfaltowej. W podobnych inwestycjach naszym problemem są finanse, natomiast potrzebne umowy i pozwolenia możemy przygotować sami. Jednak potrzebujemy koła zamachowego, którym są polski rząd oraz gospodarka centralna. One zapewnią wkład – mówił podczas spotkania prezydent D. Stefaniuk.

Ogromny brak mieszkań

Na uroczystości obecny był również minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Szef resortu zaznaczył, że Mieszkanie Plus jest programem dostępnym dla każdego obywatela, a nie oazą dla nielicznych. – Mówimy czasami o braku 600-700 tys. mieszkań, ale jeśli dodamy do tego substancję mieszkaniową, która się dekapitalizuje, gdy popatrzymy na mieszkania z wielkiej płyty, które były robione od początku lat 70, braki są jeszcze większe. Patrząc z tej perspektywy, brakuje nam nie 1 mln, ale być może nawet 2-3 mln mieszkań – zauważył M. Morawiecki. Paweł Borys z Polskiego Funduszu Rozwoju przypominał, że program Mieszkanie Plus pozwoli na udostępnienie mieszkań tym, którzy mogliby mieć problemy z kredytem hipotecznym.

Dla młodych i niezamożnych

W Białej Podlaskiej zostaną wybudowane trzy bloki, w których łącznie znajdzie się ok. 180 mieszkań czynszowych. Budynki powstaną przy ul. Jana II Kazimierza i Jana III Sobieskiego. Działki przygotowane na ten cel liczą 2,1 ha. W grudniu ruszył przetarg, który wyłoni wykonawców inwestycji. Prace budowlane w Białej Podlaskiej ruszą w przyszłym roku.

AWAW