Region
Źródło:
Źródło:

Od kurtuazji do współpracy?

Władze miasta mają nadzieję, że spotkanie z ambasadorem Mołdawii zaowocuje współpracą.

 
Wizyta miała charakter kurtuazyjny, ale prawdopodobnie będzie ona zaczątkiem partnerskiej kooperacji pomiędzy samorządami i regionami obu krajów.

 

Pierwszy raz, ale nie ostatni

3 listopada do Garwolina przyjechał Iurie Bodrug, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Mołdawii w Polsce wraz z małżonką. – To było świetne spotkanie z władzami lokalnymi. Bardzo cenię sobie rozmowy z ludźmi, którzy bezpośrednio współpracują, współdziałają z lokalną społecznością, po to, by polskie miasta wyglądały jak najlepiej. Oczywiście zapoznałem się z materiałami, które były mi dostępne w Garwolinie i chcę pozdrowić mieszkańców tego miasta w sercu Polski, które naszym zdaniem jest świetnym miejscem. Z przyjemnością goszczę w Garwolinie i mam nadzieję, że jestem tu nie po raz ostatni – powiedział ambasador Republiki Mołdawii w Polsce.

Taką nadzieję ma też gospodarz spotkania, starosta Marek Chciałowski, który nie krył zadowolenia, że gościł na ziemi garwolińskiej z oficjalną wizytą ambasadora obcego kraju. – Bardzo się cieszę, że pan ambasador Mołdawii przyjechał do Garwolina. Oprócz współpracy w zakresie gospodarczej, realizowana jest współpraca kulturalna. Nie wiadomo, która z nich ma większe znaczenie. Współpraca kulturalna otwiera ludzi, pokazuje kulturę, dorobek twórczości innego państwa – wyjaśnił starosta i dodał: – Pan ambasador jest człowiekiem życzliwym, otwartym, uśmiechniętym, bardzo szybko nawiązuje znajomości, kontakty. Myślę, że taka osoba wiele dobrego może zrobić na rzecz przybliżenia Mołdawii w naszym środowisku, ale z drugiej strony wiele może także zdziałać dla gospodarki naszej, jak również Mołdawii.

 

Z nadzieją

M. Chciałowski przyznał, że udało mu się zamienić kilka zdań z ambasadorem o  współpracy w dziedzinie zarówno wymiany, jak i nawiązania współpracy pomiędzy miastami partnerskimi. – Trzeba zacząć od nawiązania współpracy pomiędzy regionami, aby  później możliwa była wymiana w zakresie gospodarczym. Jeśli rozpoczniemy od ludzi, to kolejne sprawy na pewno szybciej się potoczą – dodał starosta.

Jak przyznał M. Chciałowski, dzięki woli z obu stron, w niedługim czasie można się spodziewać współpracy na różnych płaszczyznach. Byłyby to wymierne efekty międzynarodowego spotkania w Garwolinie.

W spotkaniu z ambasadorem Mołdawii uczestniczyli także: prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Tadeusz Samborski, przewodniczący Stowarzyszenia Polska-Mołdawia Janusz Witak, światowej sławy kolekcjoner i animator kultury mołdawskiej Petro Kostin oraz sekretarz powiatu Jerzy Piesio.

JAWA