Region
GDDiKA
GDDiKA

Od Mińska Mazowieckiego po Białą Podlaską

To, na co jedni czekają z utęsknieniem, dla innych jest końcem dotychczasowego życia.

Właściciele kolejnych działek, które w całości lub częściowo zostaną zajęte pod budowę autostrady, muszą liczyć się z tym, że w niedługim czasie zostaną wywłaszczeni. Mieszkańcy mają mnóstwo pytań i wątpliwości. - Odbyło się tylko spotkanie, wzięli od nas numery telefonów, pokazali mapki do wglądu - mówi Justyna, która mieszka przy ul. Dzieci Zamojszczyzny w Siedlcach, a jej dom ma zostać wyburzony pod budowę autostrady. - Jak na razie nic nie wiem: do kiedy mieszkam, jak to wszystko będzie się odbywać. Nikt z nami jeszcze nie rozmawiał.

Podobno do trzech miesięcy mają być wypłacane odszkodowania, ale z tego, co wiem, inni czekają rok na pieniądze i wynajmują mieszkania w bloku, za co mają płacone. Żyjemy w całkowitym zawieszeniu, nie stać nas, żeby coś kupić czy zacząć budowę. Pół kilometra od mojego domu widać już nasypy, a my nie mamy dokładnych informacji – zauważa.

 

Bez przerwy

Pomimo zimowej przerwy, podczas której wykonawcy mogą przerwać roboty, prace przy budowie autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego przez Siedlce, Białą Podlaską do wschodniej granicy nie zostały wstrzymane. Pomiędzy obwodnicą Mińska Mazowieckiego a Siedlcami oraz na odcinku Swory – Biała Podlaska prowadzone są roboty. Przygotowywane są również tereny pod budowę kolejnych odcinków, co wiąże się z wywłaszczeniami. Dlatego inwestor – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – oraz wykonawca organizują spotkania z właścicielami gruntów, na których planowana jest budowa autostrady.

Gmina Zbuczyn, przez której teren również będzie przebiegać autostrada, postanowiła już poinformować mieszkańców o zasadach wykupów. Pod koniec marca takie spotkania miały miejsce w świetlicach w Borkach-Wyrkach, Szkole Podstawowej w Ługach Wielkich i Strażnicy OSP w Rzążewie. To okazja, by mieszkańcy uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. U nas wykupów jeszcze nie ma, ale ludzie się martwią – tłumaczy Hubert Pasiak, wójt gminy Zbuczyn. – Dlatego organizujemy spotkania informacyjne, co będzie się działo już niedługo – dodaje.

 

Specustawa przyspiesza budowę

Inwestycję drogową, jaką jest budowa dróg publicznych w Polsce, realizuje się w oparciu o tzw. specustawę drogową. Oznacza to, że nieruchomość, na której terenie ma zostać wybudowana autostrada, zostanie przejęta z mocy prawa. Dzieje się to na podstawie ZRID. Niewydanie nieruchomości we wskazanym w ZRID terminie spowoduje odebranie jej w drodze tzw. egzekucji, czyli przymusowego przejęcia, na koszt właściciela. Postępowanie w sprawie ustalenia kwoty odszkodowania toczy się niezależnie u wojewody. Właściciel może jednak nie zgodzić się na zaproponowaną wycenę, jeżeli uważa, że jest ona za niska. Musi wówczas – w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji o odszkodowaniu –  odwołać się do ministra infrastruktury i rozwoju. Decyzję można potem zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Mimo odwołania można ubiegać się o wypłatę zaliczki w wysokości 70% ustalonego w decyzji wojewody odszkodowania. Taki tryb ma pozwolić na szybką budowę dróg, bez oczekiwania na decyzje sądów.

 

Ważne informacje

Aby jednak informacja o wywłaszczeniu i propozycja wypłaty odszkodowania dotarła do właściciela przejmowanej działki, inwestor musi znać aktualny adres. Dlatego niezwykle istotne jest, aby informacja znajdująca się w ewidencji gruntów była aktualna. Każdy posiadacz działek na trasie autostrady powinien sprawdzić w wydziale geodezji starostwa powiatowego, czy do numeru działki jest przyporządkowany aktualny adres. Właściciele gruntów przeznaczonych pod budowę autostrady zawiadomienie o wydaniu przez wojewodę decyzji ZRID otrzymają pocztą na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków. Po wydaniu decyzji ZRID nieruchomość powinna zostać wydana inwestorowi. Jeżeli właściciel wyda swoją działkę w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia o decyzji ZRID, wówczas odszkodowanie będzie powiększone o dodatkowe 5%.

Także w przypadku, gdy nieprzeprowadzone zostało postępowanie spadkowe, właściciele działek mogą mieć trudności z uzyskaniem informacji lub odszkodowania. Wówczas konieczne jest uregulowanie spraw spadkowych i zgłoszenie się do urzędu wojewódzkiego z potwierdzającą to dokumentacją.

 

Wycena wycenie nierówna

Wysokość odszkodowania za nieruchomość ustalana jest w ramach postępowania odszkodowawczego. Wycenę przygotowuje rzeczoznawca majątkowy wyłoniony w jawnym przetargu przez wojewodę. Czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania to 14 dni od momentu, kiedy decyzja wojewody stanie się ostateczna. Jak podaje na swoich stronach GDDKiA, odszkodowanie za nieruchomość z domem może zostać zwiększone o 10 tys. zł, pod warunkiem że jest rzeczywiście zamieszkany. Kwotę nalicza się dla budynku, niezależnie od liczby lokatorów. W przypadku przejęcia zamieszkałej nieruchomości GDDKiA może zapewnić lokal zamienny do czasu nabycia nowego domu czy mieszkania. Wiele osób dopytuje również, czy inwestor odkupi tę część działki, która nie wchodzi w plan budowy drogi, ale jest zbyt mała, by można na niej wybudować dom. Zgodnie z przepisami istnieje taka możliwość w uzasadnionych przypadkach. Właściciel musi złożyć wniosek, a po jego akceptacji dokonana będzie wycena w formie operatu szacunkowego. Właścicielowi zostanie złożona oferta i – jeżeli cena zostanie przez niego zaakceptowana – GDDKiA odkupi pozostałą część nieruchomości.

3 pytania

Małgorzata Tarnowska

Główny specjalista

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

 

Kiedy odbędą się spotkania informacyjne z mieszkańcami kolejnych odcinków, na których powstaje autostrada A2?

Po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będziemy uzgadniać z wykonawcami kwestie związane z organizacją spotkań. Przypomnę, że dla odcinków: Kałuszyn-Groszki, Groszki-Gręzów, Gręzów-Swoboda (Siedlce Zach.) oraz Swory-Biała Podlaska decyzje ZRID zostały wydane i roboty są w toku.

Gdzie mieszkańcy mogę szukać informacji, czy ich ziemia zostanie wykupiona?

Mieszkańcy są informowani, które nieruchomości będą przewidziane pod budowę drogi na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (DŚU). Także projektant oraz GDDKiA prowadzą w poszczególnych gminach spotkania informacyjne, odpowiedni wojewoda wysyła zawiadomienia do właścicieli nieruchomości objętych wnioskiem o wszczęciu postępowania administracyjnego oraz drugie zawiadomienie o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Oprócz tego z dokumentacją projektową można zapoznać się na każdym etapie w oddziale GDDKiA oraz u wojewody (podczas procedowania wniosku o wydanie decyzji ZRID).

Jak wygląda procedura wykupywania? Jakie dokumenty warto przygotować i czy można nie zgodzić się na wykup bądź proponowaną cenę?

Postępowanie administracyjne o ustalenie odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości będzie prowadził właściwy wojewoda. Postępowania odszkodowawcze wszczyna się bezpośrednio po wydaniu decyzji ZRID. Informacje dotyczące procesu nabycia nieruchomości i ustalenia odszkodowania znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce: wypłata odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg krajowych.

 

 

JAG