Kościół
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Odchodzą. Czy – i kiedy – wrócą?

Kościół traci młodych ludzi. „Dlaczego przestał wierzyć? Czemu nie chodzi do kościoła? Gdzie popełniliśmy błąd?”

Takie pytania zadają sobie rodzice dzieci, które rezygnują z życia religijnego, jakiego były uczone od małego. Duszpasterz akademicki ks. dr Jacek Jaśkowski zgadza się z opinią, że kiedy pokolenie dzisiejszych rodziców wchodziło w dorosłość, podążanie drogą wiary było łatwiejsze i bardziej naturalne niż jest współcześnie dla ich dorastających dzieci. Przede wszystkim dlatego, że wychowywało się ono w atmosferze Kościoła walczącego w Polsce o wolność polityczną.

– Kościół cieszył się jeszcze autorytetem z czasów Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II. Jeszcze płynęliśmy na fali tego rozróżnienia: „my” – będący przy Kościele i „oni” – walczący z Kościołem. Dzisiaj trudno o takie rozgraniczenie, zwłaszcza że w odniesieniu do sytuacji społecznej i politycznej nawet biskupi nie mówią jednym głosem – zauważa. I pyta: – Czy powinno więc dziwić, że gubią się rodzice, nie wiedząc, co odpowiedzieć dzieciom na pytania dotyczące wiary, etyki lub życia społecznego?

 

Z bogactwa Kościoła

Można tworzyć długie listy przyczyn odejść młodych ludzi od Kościoła. Ks. J. Jaśkowski wskazuje na kilka zjawisk specyficznych dla obecnych czasów. – Przed laty nie byliśmy aż tak zdominowani przez internet i media, więc nie było tego zamętu w głowach, jaki ma dzisiejsza młodzież i dzieci w odniesieniu do duchowieństwa. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł