Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Odchudzać się, ale z głową…

Różnorodność diet odchudzających sprawia, że coraz więcej ludzi ma problem z wyborem tej właściwej. Ci, którzy próbują schudnąć, wybierają dietę, która z pewnych osobistych względów jest atrakcyjna oraz łatwa w stosowaniu, ma aktualnie największą popularność albo stosowała ją znajoma i szybko osiągnęła smukłą sylwetkę.

Niestety, większość z odchudzających, stosujących niskokaloryczne diety odchudzające, doświadcza szybkiego powrotu nadwagi z „nawiązką”, a więc po krótkim czasie po zakończeniu diety waga przekracza poziom sprzed okresu odchudzania - tzw. efekt jo-jo.

Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po zakończeniu diety zaczynamy jeść „normalnie”, nie zmieniając nic w swoim stylu życia, a więc nie usuwamy przyczyny swoich nagromadzonych w nadmiarze kilogramów, które tkwią w naszych nieprawidłowych nawykach.

Przyczyny nadwagi

W około 90% przypadków powodem nadwagi lub otyłości są: brak lub niedobór aktywności fizycznej, wybór niskiej jakości, ale wysokokalorycznej żywności (fast food, tłuste smażone potrawy, słodycze itp.), „zajadanie” własnych problemów czy odreagowanie stresu. Co ciekawe, wielu Polaków je raz dziennie: od rana do wieczora, nie zwracając uwagi na odczucie głodu, ale kierując się tylko apetytem.

Efekt jo-jo i jego przyczyny

Krótko mówiąc efekt jo-jo polega na wahaniu masy ciała – naprzemiennym chudnięciu i tyciu. Niestety, takie naprzemienne odchudzanie i tycie odbija się niekorzystnie na zdrowiu. Badania amerykańskie wykazały, że huśtawki wagi powodują m.in. wzrost zachorowalności i umieralności z powodu choroby wieńcowej serca. Liczne kuracje odchudzające i stosowanie rozmaitych środków przyspieszających ten proces sprzyjają, niestety, występowaniu efektu jo-jo. Drastyczne diety odchudzające sprzyjają pojawieniu się po ich zakończeniu napadu wilczego głodu (nadmiernego apetytu). Taka huśtawka wagi nie tylko ma negatywne skutki dla zdrowia, ale może przyczynić się do zwolnienia tempa metabolizmu. A więc zamiast chudnąć, coraz bardziej tyjemy.

Najczęstszymi przyczynami efektu jo-jo są: zbyt drastyczne odchudzanie, powrót do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety odchudzającej, niska aktywność fizyczna, zbyt wysokie spożycie niskiej jakości żywności ubogiej w składniki odżywcze, a bogatej w „puste kalorie”.

Jak schudnąć i utrzymać właściwą wagę?

Z mojego kilkudziesięcioletniego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem na schudnięcie i utrzymanie właściwej wagi jest powolne i wytrwałe zrzucanie kilogramów poprzez zmianę dotychczasowych nieprawidłowych nawyków w zakresie własnego stylu życia. Żeby uniknąć wahań masy ciała, należy przede wszystkim przestrzegać zasad racjonalnej diety i polubić ruch oraz nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Prawidłowe tempo odchudzania wynosi od 0,5 – 1 kg/tydzień do 0,5 – 1kg/miesiąc. Takie stopniowe i powolne zrzucanie nadwagi sprawi, że efekt będzie trwały. A więc najlepiej, zamiast przechodzenia na drastyczną dietę, zmienić nawyki żywieniowe i styl życia na zdrowszy, wówczas efekt jo-jo nie będzie nas dotyczył!

BEATA MOŃKA – DIETETYK