Odczytać historię z pocztówki
Choć era pisanych ręcznie listów oraz wysyłania kartek z odwiedzanych miejsc zdaje się kończyć, łukowskie muzeum postanowiło przypomnieć, że pocztówka może być świadkiem historii. Prezentowane na wystawie kartki należą do przewodniczącego rady muzealnej i regionalisty Cezarego Miazka. Zanim zaprezentował łukowianom swoją kolekcję, na jej zgromadzenie poświęcił kilkadziesiąt lat.
Niektóre z pocztówek, choć wyprodukowane w Łukowie, dotarły do właściciela z Niemiec. – Powstały w czasie wojny. Nasi zachodni sąsiedzi lubili wysyłać do swojego kraju widokówki z miejsc, w których byli – tłumaczy C. Miazek.
Najstarsze kartki pochodzą z 1904 r. Inne mają napisy rosyjskie, co również świadczy o ich wieku. – Jedną z ciekawszych pocztówek jest ta, która przedstawia salę dzisiejszego Zespołu Szkół nr 1, gdzie została podpisana kapitulacja Niemiec w 1918 r. Drugą część ekspozycji stanowią widokówki związane z powieściami Henryka Sienkiewicza. Pochodzą z okresu międzywojennego – opowiedział o wartości zbiorów ich właściciel.
Poznać wiek po tuszu
Wystawę pocztówek dopełniły eksponaty z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Znalazły się wśród nich listy pochodzące z okresu przedznaczkowego, czyli sprzed 1860 r. Dopiero wówczas wyemitowano pierwszy znaczek „Polska 1”.
Ciekawą informację przekazał zebranym Michał Plutarski z muzeum we Wrocławiu. – Po kolorze wykorzystywanego do opisywania kopert tuszu jesteśmy dziś w stanie określić ramę chronologiczną, ponieważ konkretny kolor używany był w określonych latach – wyjaśnił.
Na wystawie zaprezentowano również okolicznościowy stempel wydany z okazji 50-lecia istnienia Biblioteki Powiatowej i Miejskiej w Łukowie oraz pieczęć z 1933 r., która powstała na jubileusz 700-lecia miasta. Z Łukowem związany był także stempel używany przez bolszewików w sierpniu 1920 r. Zastępował polskie kasowniki.
Nagrodzeni pasjonaci
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej wraz z Muzeum Regionalnym w Łukowie zorganizowało konkurs „Pocztówka z ziemi łukowskiej”. By wziąć w nim udział należało wykonać zdjęcie dokumentujące piękno przyrody lub architektury powiatu łukowskiego. Wpłynęło 58 prac. Większość autorów to mieszkańcy miasta i powiatu łukowskiego, ale do rywalizacji przystąpiła też poznanianka.
Po burzliwej naradzie komisja konkursowa wyłoniła laureatów. Wśród dorosłych uczestników przyznano trzy równorzędne nagrody. Otrzymali je: Magdalena Bilska, Tomasz Kalicki oraz Mariusz Szychta. Efekt ich prac został zaprezentowany na plakacie. Natomiast wśród dzieci i młodzieży do 18 lat pierwszą nagrodę otrzymał Michał Rola. Sfotografował dworzec kolejowy w Łukowie. Wyróżnienia powędrowały do Marcina Domańskiego i Magdaleny Szczygielskiej. Uczestnikom konkursu gratulujemy talentu. Zaś organizatorom wystawy ciekawej ekspozycji, która przyciągnęła liczne grono zainteresowanych.
Wioletta Ekielska