Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Oddanie historycznej sprawiedliwości

Celem ich starań jest uhonorowanie ludzi walczących o wolną Polskę. - Wielu weteranów opozycji antykomunistycznej już nie żyje bądź wegetuje w zapomnieniu i biedzie. Należy im się szacunek i oddanie sprawiedliwości - podkreślają autorzy obywatelskiego projektu ustawy.

Projekt Ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1971-1989 to efekt pracy zespołu roboczego w składzie: Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Sobieraj i Janusz Olewiński.

– Uczestnikom politycznej walki o suwerenność i niepodległość naszego kraju oraz ofiarom represji totalitarnego systemu należy się szacunek wszystkich rodaków, jak również – zgodnie z art. 19 Konstytucji RP – szczególna troska i opieka ze strony instytucji państwowych, samorządów i organizacji społecznych. Pamiętajmy, że z wywalczonej wolności korzystają wszyscy Polacy – tłumaczy sens zawiązania inicjatywy J. Olewiński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach. Pytany o determinację towarzyszącą ich działaniom wyjaśnia, że wielu weteranów opozycji antykomunistycznej już nie żyje, zaś olbrzymia większość wegetuje w zapomnieniu i biedzie. – Wolność warta jest każdej ceny, w tym świadczeń dla tych, którzy o nią walczyli – podkreśla. „Ci cywilni „żołnierze” nie posiadali ich i nie posiadają, choć w walce niejednokrotnie płacili łamaniem charakterów i życiorysów, więzieniem, utratą honoru, rodziny i zdrowia, złamanymi karierami. ...

WA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł