Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Oddany Zbawicielowi i Jego Matce

Śmierć przyjmuję z uległością, jako wolę Bożą. Oddaję się z miłością mojemu Zbawicielowi, któremu usiłowałem służyć w kapłaństwie, jak najgodniej. Oddaję się zarazem Jezusowej i mojej Matce, Najlepszej Maryi, której po Bogu zawdzięczam najwięcej - zapisał w swoim testamencie bp Wacław Skomorucha.

25 sierpnia minęła 10 rocznica śmierci ks. bp. Wacława Skomoruchy, długoletniego biskupa diecezji siedleckiej. Jego zawołaniem były słowa: „Służba prawdzie i miłości”.

Bp Wacław Skomorucha urodził się w 1915 r. w Chądzynie, w parafii Sterdyń. Po ukończeniu gimnazjum biskupiego w Siedlcach, wstąpił do WSD w Janowie Podlaskim. Świecenia kapłańskie przyjął w 1940 r. z rąk bp. Czesława Sokołowskiego. Posługę pełnił w parafiach: Stara Wieś, Ulan, Radzyń Podlaski, Borowie, Sarnaki, Dołha i Łuków. Równocześnie studiował na wydziel teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1950 r. rozpoczął pracę w WSD w Siedlcach, a w 1959 r. także w kurii. 21 listopada 1962 r. został mianowany przez papieża Jana XXIII biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią przyjął 21 kwietnia 1963 r. z rąk ówczesnego prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczył m.in. w II i IV sesji Soboru Watykańskiego II. Na emeryturę przeszedł w 1992 r., po 30 latach pełnienia posługi biskupiej. Zmarł 25 sierpnia 2001 r.

Wdzięczny za wszystko

W 40 rocznicę przyjęcia świeceń kapłańskich ks. bp Wacław Skomorucha udzielił wywiadu ks. Jarosławowi Oponowiczowi. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł