Rozmaitości
Źródło: pieknodolinyliwca.lgdsiedlce
Źródło: pieknodolinyliwca.lgdsiedlce

Odkryć Liwiec na nowo

Niepozorna rzeka stała się głównym tematem działań Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Okazuje się, że Liwiec może na wiele sposób przyciągnąć nie tylko turystów, ale też samych mieszkańców.

Przez rok w regionie miały miejsce przeróżne inicjatywy mające na celu pokazanie piękna doliny Liwca. I nie o samą rzekę chodziło, bo jest ona nierozerwalnie związana z otaczająca ją przyrodą, zabytkami, a także ludźmi, którzy podejmują przeróżne działania, które są nią inspirowane. 26 października w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach podsumowano wszystkie inicjatywy i pochwalono się osiągnięciami. A jest czym się chwalić: wirtualny przewodnik, spacery 3D, filmy promujące Dolinę Liwca, budki nietelefoniczne, konkursy fotograficzne i filmowe, a także Międzynarodowy Plener Malarski to rezultaty projektu pn. „Piękno Doliny Liwca”.

W spotkani wzięli udział przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i miłośnicy turystyki. Pierwszą część otworzył prezes Zarządu LGD ZS Krzysztof Kryszczuk oraz prezes Zarządu LGD „Bądźmy Razem” Jadwiga Snopkiewicz. Obecni byli także sekretarz zarządu LDG ZS Iwona Księżopolska, skarbnik zarządu LGD ZS Grzegorz Góral oraz członek zarządu LGD ZS Hubert Pasiak. Projekt to efekt współpracy LGD Ziemi Siedleckiej oraz Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy RAZEM” z siedzibą w Węgrowie.

 

Różne oblicza

Dr Ireneusz Kaługa, przyrodnik, założyciel i prezes Grupy EkoLogicznej, opowiedział o walorach doliny Liwca. Liwiec to rzeka płynąca przez wschodnią część województwa mazowieckiego. Jej długość to ok. 142 km. Posiada ona dwa źródła: południowe nieopodal wsi Sobicze i północne na terenie wsi Zawady. Ma dość urozmaicone brzegi jak na rzekę nizinną, od wysokich skarp po płaskie mielizny. O każdej porze roku Liwiec pokazuje swoje inne oblicze. – Występują tu rzadkie i zagrożone w skali Polski, a nawet Europy gatunki roślin i zwierząt – opowiadał. – W naszej okolicy jest wiele obszarów prawnie chronionych, w tym m.in.: Obszar Natura 2000 Dzwonecznik w Kisielanach, Obszar Natura 2000 Dolina Liwca, Obszar Natura 2000 Ostoja Nadliwiecka, Stawy Siedleckie, Stawy Broszkowskie, ale również rezerwaty leśne, np. Klimonty – prezentował w swoim wystąpieniu.

 

Dla aktywnych

Walory przyrodnicze Liwca zachęcają do spędzania wolnego czasu na łonie natury, co łatwo połączyć z aktywną turystyką. Można popływać kajakiem, powędkować, pójść na grzyby, pospacerować, rozwiązać Quest, czyli grę terenową, poszukać skrytek geocashingowych, a nawet zaobrączkować bociana. W ramach jednego z projektów LGD ZS wyznaczyła i oznakowała metodą belgijską 800 km szlaków rowerowych, gdzie turysta może sam zadecydować o przebiegu trasy, którą chce przemierzyć, wybierając wyznaczone punkty i węzły za pomocą powstałej w ramach projektu aplikacji. Dla wielbicieli nordic walking została wyznaczona w ten sam sposób dziesięciokilometrowa trasa w Krainie Nocy i Dni, w której 47 lat temu Jerzy Antczak nakręcił słynny film „Noce i Dnie”.

Małgorzata Borkowska, będąca członkiem zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz przewodnikiem PTTK, zaprezentowała projekty realizowane przez MROT, w tym projekt „Mazowiecka wieś zaprasza”. – W zależności od preferencji turystycznych można zwiedzać ten obszar, kierując się zabytkową architekturą sakralną, cudownym źródełkiem w Budzieszynie albo poszukiwaniem przydrożnych kapliczek, zamków, pałaców, ziemianek, zachowanych na naszym obszarze grodzisk czy zabytkowych dworów – wyliczała.

 

Sporo propozycji

Druga część konferencji była podsumowaniem wszystkich zadań, jakie zrealizowały obie LGD na rzecz promocji swoich obszarów. A ponieważ wszystko zaczyna się od pomysłu, dlatego H. Pasiak opowiedział o złożonej genezie jego powstania. – „Piękno Doliny Liwca” to projekt ludzi z pasją i miłością do swojej pracy – podkreślał. – Ludzi, którzy nie tylko wykonują zadania, ale wkładają całych siebie w to, co robią. Dlatego planując tę konferencję, nie mogło zabraknąć wszystkich tych, którzy zostawili kawałek siebie w dolinie Liwca – dodała Beata Like, pracownik Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, które powstało w wyniku realizacji projektu. Omówiła również wszystkie zadania, jakie zrealizowały obie LGD.

W kolejnej części Paweł Przewoźny przedstawił kulisy nakręconych w ramach projektu filmów oraz nastąpiła ich projekcja. Film promujący walory dolin Liwca i ziemi siedleckiej. Mariola Kiełek z LGD „Bądźmy Razem” podsumowała konkursy fotograficzny i filmowy, prezentując zwycięskie projekty oraz opowiadając o ich przebiegu. Po krótkim połączeniu online z Karolem Bojarem, przedstawiona została podstrona projektu www.pieknodolinyliwca.lgdsiedlce.pl, na której oprócz przydatnych dla turysty informacji można znaleźć również wirtualny przewodnik. Powstał on w oparciu o 30 zdjęć 360º z wysokości ok 100 m, dzięki czemu można przemierzyć i przyjrzeć się całej ziemi siedleckiej z lotu ptaka oraz zwiedzić wirtualnie dziesięć obiektów, w których zostały wykonane spacery 3D.

 

Niecodziennie i artystycznie

Podczas konferencji był obecny również Maciej Hanusek, który opowiedział gościom, skąd pomysł na tak innowacyjną formę przekazu informacji, jaką są budki nietelefoniczne. Jedna z nich to budka z historiami z ziemi siedleckiej opowiadanymi przez starego karczmarza. Druga stanowi uzupełnienie oferty CORT, gdzie narratorem jest pracownik informacji turystycznej, któremu dusza turysty nie pozwala siedzieć za biurkiem, więc postanawia zostawić kilka przydatnych informacji, aby duch mógł oddać się swojej pasji.

W trakcie konferencji odbył się również wernisaż wystawy obrazów powstałych podczas międzynarodowego pleneru malarskiego, który odbył się na przełomie maja i czerwca. Jego komisarzem był Mirosław Greluk, zaś uczestnikami uznani malarze z Polski, Białorusi i Ukrainy. Pracowali przez osiem dni, by uchwycić w swoich dziełach piękno doliny Liwca. Na co dzień obrazy można oglądać w galerii CORT w Wiśniewie.

JAG