Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Odkryj siebie na nowo

Jak najłagodniej przejść okres menopauzy? O objawach i skutkach kobiecego przekwitania, jego wpływie na sferę ciała i ducha - w rozmowie z Elżbietą Wiater, autorką książki „Menopauza”.

Menopauza - także dla wielu kobiet - to wciąż temat tabu. Co jest tego przyczyną?

Menopauzę kojarzymy na ogół ze starzeniem się, a starość we współczesnym kontekście kulturowym jest odbierana negatywnie. Zagubiwszy pozytywne aspekty wieku dojrzałego, postrzegamy człowieka od strony zewnętrznej: starzejące się ciało i mniej elastyczny intelekt (choć w opinii neurobiologów nasz mózg jest w stanie wytwarzać nowe ścieżki neuronowe do końca życia!).

Inny powód negatywnego spojrzenia na menopauzę wiąże się z towarzyszącymi jej nieprzyjemnymi objawami – odnoszącymi się do kobiety, ale też oddziałującymi na jej otoczenie.

 

Zanim powiemy o symptomach, doprecyzujmy definicję. Menopauza to okres w życiu kobiety cechujący się ustaniem miesiączkowania, ale jest też etap okołomenopauzalny.

Tak naprawdę mówimy o czterech okresach: perimenopauzie, premenopauzie, menopauzie i postmenopauzie, przy czym sama menopauza to ostatnia miesiączka. Po czasie „burzy i naporu”, jakim jest okres okołomenopauzalny, postmenopauza to etap, kiedy ustaje płodność i wszystkie związane z nią objawy. Następuje czas wyciszenia i stabilizacji, a jednocześnie – o czym jeszcze powiemy – odkrywania nowych możliwości cieszenia się życiem. ...

AW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł