Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Odkrywaj Mazowsze na rowerze!

Turystyka rowerowa jest tania, przyjemna i zdrowa – mówią ci, którzy regularnie na jednośladach przemierzają kilometry. Ta forma podróżowania zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego - z roku na rok przybywa bowiem nowych ścieżek rowerowych oraz specjalnych szlaków. Szczególnie zapraszamy do odkrywania tych na Mazowszu!

Planujesz wycieczkę rowerową i nie wiesz, gdzie się wybrać? Mazowieckie szlaki rowerowe to idealna propozycja zarówno na krótki wypad, jak i dalszą podróż, podczas której mamy możliwość bliskiego obcowania z naturą, zapewniony aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz emocjonującą perspektywę odkrywania bogactw historyczno-kulturowych regionu. A tych tu nie brakuje! Nie każdy pewnie wie, że zaledwie 30 km od Warszawy, znajduje się unikalna w skali Europy fortyfikacja. Mowa o twierdzy Modlin, którą można poznać również podczas podróży jednośladem. Turyści zainteresowani taką formą zwiedzania mogą skorzystać z działającej tu bezpłatnej wypożyczalni rowerów.

Również o krok od stolicy, choć tym razem w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów, na wielbicieli jednośladów czeka Kraina Jeziorki, a tam ponad 400 km szlaków rowerowych. Ciekawe trasy rowerowe na miłośników aktywnego wypoczynku czekają także w  okolicach Otwocka. Znajdujący się  tu Mazowiecki Park Krajobrazowy oferuje bowiem nie tylko korzystny mikroklimat, ale i niezapomnianą podróż pośród sosnowych lasów, które zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Z kolei wybierając kierunek malowniczego Podlasia, w dolinach rzek Liwiec i Bug, odkryjemy nie tylko uroki prowincji. Znajdziemy tu również wczesnośredniowieczne grodzisko i poznamy bogactwo barokowej architektury sakralnej. Ponadto oprócz rowerowej wycieczki, można w tym miejscu skorzystać także  z innych atrakcji, takich jak spływ kajakowy czy turniej rycerski na zamku w Liwie.

Ruiny królewskich twierdz, strzechy skansenu, piękne pałace, malownicze łąki, lasy, pola… Mazowiecka różnorodność imponuje! Niezwykłe miejsca, które można poznawać z perspektywy jednośladu, znajdziemy w przewodniku turystycznym „Odpocznij na Mazowszu”. A zatem – w drogę!

 

Nadbużańskie zakątki

Z daleka od wielkich miast, wśród pól, lasów i łąk czas wydaje się płynąć wolniej. Może dlatego na wschodnim Mazowszu zachowało się tyle ciekawych zabytków. Wybierając trasę wiodącą przez miejscowości: Sucha – Liw – Węgrów, odkryjemy pamiątki historyczne z różnych epok. Strzechy skansenu w Suchej przypomną, jak jeszcze do niedawna wyglądały okoliczne wsie. Górująca nad nadrzecznymi łąkami budowla z czerwonej cegły uważana jest natomiast za jeden z najcenniejszych zabytków Mazowsza. To zamek w Liwie, na którym co roku organizowany jest turniej rycerski.

Ciekawych miejsc związanych z historią nie zabraknie również w otoczonym przez Puszczę Kamieniecką Łochowie. Polne i leśne drogi poprowadzą nas wzdłuż pięknych dolin Liwca i Bugu na wydmowe wzniesienia i w pobliże malowniczych bagien. Bug to nieuregulowana, tworząca malownicze krajobrazy, bogata w bezcenne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe rzeka. Jej dziki charakter to największy atut. Przygotowane tu trasy rowerowe są różnorodne pod względem długości, charakteru i mijanych po drodze atrakcji. Wśród tych ostatnich przeważają dzieła matki natury, ale i zabytków nie brakuje.

 

Śladami Chełmońskiego

Przez  tereny należące do najpiękniejszych zakątków Mazowsza prowadzi z kolei trasa wyznaczona w miejscowościach Międzyborów – Skuły – Jaktorów. To równinne, rolnicze przestrzenie, okraszone niewielkimi połaciami lasów i malowniczymi dolinkami rzek Pisi Tucznej i Pisi Gągoliny. Niezwykle ciekawe są różnorodne zabytki tej okolicy – od potężnego pałacu w Radziejowicach, otoczonego wspaniałym parkiem krajobrazowym, po maleńki drewniany kościółek w Skułach. W Radziejowicach można szukać natchnienia, wpatrując się w pejzaże, które malował Józef Chełmoński i spacerując ścieżkami, na których Sienkiewicz obmyślał kolejne sceny „Krzyżaków”. Cały teren tonie w zieleni. Otoczone z trzech stron lasami Petrykozy są jednym z najpiękniejszych zakątków Mazowsza. Tutaj – jak nigdzie indziej – przetrwała atmosfera z obrazów  Chełmońskiego.

 

Kampinos – mozaika zieleni

Mało jest na świecie wielkich kompleksów leśnych, które leżałyby tuż za progiem stolicy. Tym bardziej cenić trzeba Puszczę Kampinoską. Lasy porastające piaszczyste tarasy doliny Wisły nie tylko zapewniają czyste powietrze, ale są też domem dla wielu gatunków zwierząt. Na spragnionych zieleni turystów czekają tu dobrze zagospodarowane leśne parkingi, miejsca do odpoczynku i gęsta sieć szlaków turystycznych.

Kampinoski Park Narodowy – drugi pod względem wielkości obszar chroniony w Polsce obejmuje ponad 38 tys. ha mozaiki różnorodnych lasów i łąk. Proponowana trasa przecina puszczę z północy na południe. To ulubione miejsce pochodzących nie tylko z Warszawy amatorów dwóch kółek. Ponad 200 km tras rowerowych łączy to, co w parku najpiękniejsze i najcenniejsze. Kampinoskie szlaki rowerowe przemierzać można praktycznie cały rok. Prowadzą po leśnych ścieżkach, asfalcie, polnych drogach, a miejscami nawet przez piaszczyste obszary i tereny bagienne.


Szlaki rowerowe na Mazowszu

– okolice Kozienic (szlak rozpoczyna się przy ul. J. Kochanowskiego pomiędzy placem Kozienickiego Domu Kultury a prokuraturą, vis-a-vis Starostwa Powiatowego w Kozienicach, 60 km)

– przez Kurpie (Zajazd Borowik – Lelis – Łyse – Zajazd Borowik, 65 km)

– Wysoczyna Płońska (Czerwińsk n. Wisłą – Radzikowo – Chociszewo – Czerwińsk, 28,5 km)

– Puszcza Kampinoska (trasa przecina puszczę z północy na południe, 38,5 km)

– Puszcza Kampinoska (trasa zatacza pętlę wokół wschodniej części puszczy, 54,5 km)

– ku Podlasiu (Sucha – Liw – Węgrów – Sucha, 38 km)

– Puszcza Kamieniecka (trasa bardzo urozmaicona, prowadzi głównie wzdłuż dolin Liwca i Bugu, 56 km)

– Ziemia Chełmońskiego (Międzyborów – Skuły – Jaktorów, 50 km)

– sosnowym szlakiem (tereny chronione Mazowieckiego Parku Krajobrazowego przecina gęsta sieć gruntowych dróg, które są wymarzone na rowerową wycieczkę, 28,5 km)

– wśród łąk i sadów (Kabaty – Chynów, trasa prowadzi granicą dwóch krain: Równiny Warszawskiej i Doliny Środkowej Wisły, 53 km)

– tam, gdzie szumią jodły (z Puszczy Stromieckiej do Kozienickiej, 46 km)

– Kraina Jeziorki – (raj dla rowerzystów, szlaki rowerowe leżą w dolinie rzeki Jeziorki, 40 km)

– rowerem po Twierdzy Modlin (tu działa bezpłatna wypożyczalnia rowerów).


MOIM ZDANIEM

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego

 

Mazowsze to region wyjątkowy i niezwykle malowniczy. Mamy tu wiele ciekawych i urokliwych miejsc. Zamki, muzea, przydrożne kapliczki, piękne krajobrazy. Każdy tu znajdzie coś dla siebie, bo nasz region z pewnością zachwyci zarówno osoby szukające ciszy i spokoju, jak i te, które ponad wszystko cenią sobie aktywny wypoczynek.  W tym również pasjonatów  jednośladów, których na naszych drogach pojawia się coraz więcej. Do długodystansowych wycieczek zachęcają z pewnością łagodne ostatnimi laty jesień i zima, ale wpływ na to miała również pandemia. W pewnym momencie to właśnie rower był jedyną dopuszczalną alternatywą na wyrwanie się z domu i spędzenie czasu poza nim. Niewątpliwym magnesem są również stale rozwijająca się infrastruktura rowerowa oraz dostępność tras turystycznych. To efekt działań samorządów lokalnych, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Rozwój infrastruktury rowerowej to jedna z najczęściej pojawiających się propozycji w składanych przez gminy, miasta czy powiaty wnioskach w ramach realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego programach wsparcia. Czy to poprzez budowę ścieżek, miejsc parkingowych czy też zwiększania atrakcyjności regionu. Dzięki takim właśnie inwestycjom fani jednośladów mogą bezpiecznie i komfortowo przemierzać całe Mazowsze do czego serdecznie Państwa zachęcam.


3 PYTANIA

Radosław Wysocki, prezes Siedleckiego Klubu Turystyki Rowerowej „Doktorek”

 

Dlaczego rower?

 

To prosta forma transportu, która umożliwia dosyć sprawne dotarcie do wyznaczonego celu – w porównaniu np. z komunikacją miejską. A jednocześnie rower to świetna rekreacja i forma relaksu. Gdy chcę pobyć sam ze sobą, wybieram się poza miasto, na kilka godzin, wówczas myśli same się układają. 

 

Co daje turystyka rowerowa?

 

Na jednośladzie można dotrzeć do miejsc, do których samochodem się dojechać nie da. W rowerowych podróżach zawsze towarzyszy mi aparat fotograficzny. Gdy tylko zobaczę coś wartego uchwycenia w kadrze, zatrzymuję się w zasadzie natychmiast i fotografuję. Samochód rozwija większą prędkość, zza szyby trudno dostrzec coś ciekawego, poza tym – będąc kierowcą – trzeba pilnować drogi.

 

Jaki jest cel działania SKTR „Doktorek”?

 

Zarażamy pasją do rowerów! Organizując wycieczki, pokazujemy, że rower to świetna forma podróżowania. Nie dość, że przyjemna, to jeszcze tania i zdrowa. Daje możliwość odkrywania urokliwych miejsc w bliższych i dalszych okolicach, nawiązywania nowych kontaktów i znajomości. Zachęcam do wspólnych rowerowych wypadów!

Iwona Zduniak-Urban