Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Odnalazły się na nowo

25 października odbyła się konferencja wieńcząca realizację programu „50+ nowe umiejętności” na terenie powiatu radzyńskiego.

Na uroczystość przybyły kobiety, które wzięły udział w projekcie oraz wielu gości, wśród nich poseł Tadeusz Sławecki, wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, starosta powiatu radzyńskiego Jerzy Kułak oraz wójtowie gmin uczestniczących w programie.

Projekt „50+ nowe umiejętności” został zrealizowany przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania. Skierowany był do bezrobotnych lub niepełnosprawnych mieszkanek wsi, które ukończyły 50 rok życia. Tematyka programu dotyczyła cateringu. Kobiety uczyły się przygotowywania potraw, gotowania, dekorowania stołów, sposobu podawania posiłków i organizowania przyjęć. Na całość składały się dwa wyjazdowe szkolenia teoretyczne i trzy praktyczne. Każdy kurs trwał dwa dni. W programie udział wzięło 180 kobiet, po 20 z każdej gminy powiatu radzyńskiego. Podobna inicjatywa została podjęta na terenie powiatu bialskiego.

Konferencja odbyła się pod hasłem „50+ nowe umiejętności – potrzeba nowego startu”. Podczas oficjalnej części można było wysłuchać prelekcji o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, wygłoszonej przez przedstawiciela urzędu marszałkowskiego oraz wykładu o działalności ARiMR i Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie. Podczas spotkania podsumowano przebieg szkoleń. Wszyscy zgodnie twierdzili, że ten projekt był bardzo potrzebny mieszkankom wsi. Pomógł im uwierzyć we własne zdolności i poszerzyć umiejętności, które już posiadały. Koordynatorem projektu był Arkadiusz Misztal, duży udział w realizacji programu mieli także Alina Lipko i ks. Dariusz Parafiniuk. Nad wszystkimi poczynaniami czuwał również prezes BLGD Mariusz Kostka.

Po wykładach przyszedł czas na degustację potraw i ciast wykonanych przez uczestniczki szkoleń. Smakowało każdemu!

Projekt „50+ nowe umiejętności” został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Agnieszka Wawryniuk