Odnaleźć sens życia
Jak mówi ks. dr Marcin Bider, który podjął się ich prowadzenia, nowa propozycja adresowana jest do osób wierzących, przeżywających różnego rodzaju kryzysy w wierze. – Życie człowieka jest dążeniem do spotkania z Bogiem, a środkiem do tego, jak pisze św. Jan od Krzyża, jest wiara przybierająca niekiedy postać „nocy”. Doświadczenie nocy ciemnej w życiu duchowym, bardzo trudne, dobrze ukierunkowane pozwala oczyścić wiarę i zjednoczyć się z Bogiem – zauważa.
Podejmij duchową walkę
Jak podkreśla ks. M. Bider, historia proroka Eliasza, św. Jana Chrzciciela i wielu świętych wskazuje, że nieobce im było doświadczenie trudności w wierze. Współczesny człowiek, żyjący w pośpiechu, obarczony problemami cywilizacyjnymi, często nie ma czasu na refleksję na temat przyczyn swoich wątpliwości w wierze i ich natury. Tym bardziej nie jest w stanie dostrzec, że te trudności nie są kryzysem, a stanowią jeden z koniecznych etapów wzrostu ufności do Boga i że zamiast poddawać się panice i lękowi, należałoby raczej uzbroić się w wytrwałość i zawierzenie Bogu. – Głównych trudności w przeżywaniu wiary upatrywałbym w braku walki duchowej, słabych więziach z najbliższymi oraz błędnych koncepcjach wiary i miłości. „Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka?” – pyta Hiob (Hi 7,1). Każdy z nas, podejmując walkę duchową, uczestniczy w paschalności Jezusa Chrystusa i równocześnie Jego duchowych darach – mówi ks. M. Bider.
Program rekolekcji
W programie rekolekcji sformułowanym w świetle słów św. Pawła „Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański – tam wolność” (2 Kor 3,17) znajdą się: modlitwa różańcowa, Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu i cztery konferencje odwołujące się do duchowości bizantyjskiej, karmelitańskiej i ignacjańskiej. Celem pierwszej jest odpowiedź na pytanie, kim jest człowiek w oczach Bożych i jaki jest cel jego życia. W drugiej konferencji będzie mowa o nadprzyrodzonej cnocie wiary i odpowiedzi człowieka na ten dar. Kolejna poruszy zagadnienia związane z koncepcją chrześcijańskiej modlitwy zanoszonej w przeciwnościach życia przybierających nawet postać rozpaczy. Ostatnia z konferencji poświęcona będzie prawdziwemu obrazowi Boga w życiu chrześcijanina.
Każdego dnia rekolekcji zaplanowano również spotkania uczestników, podczas których będą mieli okazję do wymiany myśli i podzielenia się wątpliwościami.
Czy rekolekcje „W poszukiwaniu utraconego sensu życia” na stałe zagoszczą w kalendarzu rocznej pracy DR w Siedlanowie, jak stało się w przypadku rekolekcji dla singli zapoczątkowanych rok temu? – Trudno powiedzieć. Mogę przytoczyć jedynie słowa św. Pawła: „Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności” (Jk 1,17). Przyszłość okaże, czy będzie zapotrzebowanie na tego typu rekolekcje – odpowiada ks. M. Bider.
Szczegóły dotyczące programu i zasad udziału w rekolekcjach można znaleźć na stronie Domu Rekolekcyjnego w Siedlanowie.
LI