Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Odnowią zabytkowe groby

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie otrzyma ponad 690 tys. zł dofinansowania na renowację zabytkowych nagrobków.

- Na cmentarzu znajduje się wiele grobów osób, które w naszej ojczyźnie odegrały ogromną rolę - mówi ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii.

W najbliższym czasie na terenie nekropolii rozpoczną się pracę konserwatorskie i renowacyjne zabytkowych obiektów cmentarnych. Umowę w tej sprawie 3 marca podpisali: wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz ks. R. Andruszczak.

Zasłużeni ojczyźnie

Początki garwolińskiej nekropolii sięgają pierwszej połowy XVIII w., dlatego też można na niej znaleźć nagrobki i pomniki wpisane do rejestrów zabytków. Należą do nich m.in. kaplica św. Antoniego oraz grobowiec rodziny Hordliczków. Inne godne uwagi nagrobki to m.in.: grobowiec majora Wojska Polskiego Juliana Mazarskiego (1801-1897), byłego obywatela ziemskiego, Kawalera Orderu Virtuti Militari, czy mogiła Michała Malinowskiego (1836-1918), syna Józefa, którego ojciec był adiutantem księcia Józefa Poniatowskiego. Na cmentarzu można znaleźć także groby powstańców z 1863 r., szczątki nagrobków Rosjan oraz grób nieznanego żołnierza z 1920 r.

– Garwolin jest starym miastem, a parafia jeszcze starsza, bo za dwa lata będziemy obchodzili jej 600-lecie, a za cztery lata 600-lecie miasta. Na cmentarzu znajduje się wiele grobów osób, które w naszej ojczyźnie odegrały ogromną rolę. Są wśród nich żołnierze bitwy warszawskiej z 1920 r. oraz II wojny światowej, ludzie, którzy wiele zdziałali dla społeczeństwa: lekarze, sędziowie – mówi ks. R. Andruszczak. – Projekt jest o tyle ciekawy, że odnosi się do tych, którzy odeszli, i przybliża ich żywym, aby na bohaterach naszego narodu oraz poprzednikach tych, którzy spoczywają na cmentarzu, mogli uczyć się teraźniejszości i przyszłości. Garwolin to szczególne miasto, które przywiązuje wagę do patriotyzmu – podkreśla ksiądz proboszcz.

Tablica i ścieżki

– Jest to bardzo ciekawy projekt, ukierunkowany nie tylko na rewitalizację zabytkowych nagrobków – zwraca uwagę J. E. Orzełowska. W ramach przedsięwzięcia przy wejściu głównym nekropolii umieszczona zostanie tablica interaktywna, na której będzie można odnaleźć konkretny grobowiec. Dodatkowo na samym cmentarzu wyznaczone i utwardzone zostaną alejki prowadzące do najważniejszych grobowców. Powstaną również dwie ścieżki tematyczne; jedna z nich poprowadzi trasą sławnych ludzi, druga zaś – trasą poległych żołnierzy. – Chcemy pokazać, że na cmentarzu spoczywają ci, którzy pokazywali, jaka powinna być właściwa postawa, stąd ścieżki historyczne – tłumaczy ks. R. Andruszczak.

Ponadto powstanie e-portal umożliwiający zapoznanie się z historią Garwolina, kościoła i osób spoczywających na garwolińskim cmentarzu. – Niewiele jest w Polsce takich cmentarzy, które chciałoby się pokazać. Mam nadzieję, że nasza nekropolia będzie godna zaprezentowania – podsumowuje ksiądz proboszcz.

KO