Kultura
Źródło: AW
Źródło: AW

Odpoczynek w cieniu książek

Rozpoczęły się ferie zimowe. Nie wszystkie dzieci czy młodzież wyjadą na zimowiska. W przypadku tych, którzy pozostaną w domu, pojawia się pytanie: co robić?

Z pomocą przychodzą instytucje kulturalne, które z roku na rok poszerzają ofertę zorganizowania wolnego czasu uczniom. Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej i jej Oddział dla Dzieci zapraszają na zajęcia plastyczne, literackie, komputerowe i językowe – każdego dnia od 11.00 do 13.00. Poniedziałek i wtorek upłyną pod hasłem „Pudełko zwane wyobraźnią” – uczniowie będą obklejać kartonowe opakowania gazetami, malować je, a potem wspólnie zastanawiać się, co warto do niego wrzucić (może marzenia?). W środę dzieciaki poznają tajniki programu Power Point i zrobią prezentację multimedialną. Czwartek minie pod hasłem „Chwyć byka za rogi” i ilustrowania wyrażeń frazeologicznych. W piątek dzieci będą zastanawiać się nad tekstami popularnych piosenek, zaś w sobotę grać w językowe gry i zabawy internetowe.

– W drugim tygodniu ferii poćwiczymy naszą wymowę i dykcję, czytając zabawne teksty przeznaczone dla najmłodszych – tłumaczy Magda Grotowska, bibliotekarz z Oddziału dla Dzieci, jedna z organizatorek „ferii z biblioteką”. Językowe girlandy są propozycją na kolejne wolne dni – będą to ilustracje do poszczególnych wierszy, umieszczone na trójkątnych polach, które zostaną zawieszone na sznurku i utworzą girlandę. Na milusińskich czeka też niespodzianka filmowa – projekcja filmu „Pocahontas”. Koniec ferii zbiegnie się ze świętem zakochanych, więc dzieciaki za pomocą różnych technik mają wykonywać kartki walentynkowe. W sobotę nastąpi podsumowanie ferii i otwarcie wystawy prac, które powstaną w czasie warsztatów.

Bibliotekarki planują ponadto zorganizowanie wycieczki po bibliotece. Chcą, aby dzieci poznały poszczególne jej działy i zapoznały się z ich pracą. – Każdego dnia zajęcia będą poprzedzone głośnym czytaniem książek (m.in. z serii „Cała Polska czyta dzieciom”). Program, który przygotowaliśmy jest ciekawy i zróżnicowany, a poszczególne zajęcia dostosowane są do wieku uczestników zabaw – potwierdza M. Grotowska. W ubiegłym roku propozycja bialskiej MBP cieszyła się dużą popularnością. Bibliotekarki zapraszają wszystkie dzieci, licząc, że i w tym roku nie będzie inaczej…

Agnieszka Wawryniuk