Rozmaitości
Odpoczywaj na wsi

Odpoczywaj na wsi

To nie tylko wysoki standard usług, dobre jedzenie i piękna przyroda, to także powrót do korzeni - tak do skorzystania z ofert gospodarstw agroturystycznych zachęca minister rolnictwa Marek Sawicki.

Resort rolnictwa wspólnie z ministerstwem sportu i turystyki oraz Polską Organizacją Turystyczną przygotował akcję promocyjną turystyki wiejskiej pod hasłem „Odpoczywaj na wsi”. W projekcie uczestniczą 33 najciekawsze gospodarstwa agroturystyczne.

Projekt ma na celu m.in. stworzenie polskiej sieci uznanych i rozpoznawanych markowych produktów turystyki wiejskiej, zwiększenie prestiżu polskiej turystyki wiejskiej oraz wykreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku, oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. W 2014 r. w ramach realizacji projektu „Hity Turystyki Wiejskiej” opracowanych zostało pięć folderów tematycznych: Odpoczywaj na wsi: aktywnie; edukacyjnie; kulinarnie; naturalnie oraz tradycyjnie.

Jak zauważył wiceminister sportu i turystyki Tomasz Jędrzejczak podczas konferencji promującej projekt, z danych Światowej Organizacji Turystyki wynika, że ludzie coraz częściej wybierają odpoczynek krótki, dwu-, pięciodniowe wyjazdy, a to sprawia, że agroturystyka ma coraz większy potencjał rozwojowy. – Turystyka wiejska staje się coraz bardziej atrakcyjna, nie tylko zapewnia wypoczynek, ale dostarcza też dodatkowych atrakcji, takich jak bezpośredni kontakt z przyrodą, pracami rolniczymi np. w formie koszenia trawy czy dojenia krów – zaznaczył wiceminister. Dodał, że turystyka wiejska łączy to, co najlepsze: polską gościnność i dziewiczą przyrodę oraz dobre jedzenie.

Oferta dla wędkarzy czy grzybiarzy

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke zaznaczył, że współpraca z resortem rolnictwa ma już formalne podstawy. Na początku maja zawarto porozumienie między POT a resortem rolnictwa, które pozwoli na skonsolidowanie działań promocyjnych w agroturystyce. – Promocja agroturystyki odbywa się m.in. poprzez portal www.polska.travel.pl, gdzie można znaleźć hity turystyki wiejskiej. Jest to duża baza danych, z której korzysta ponad 17 mln użytkowników – dodał. R. Szmytke poinformował, że stworzono dwie grupy produktowe: konsorcjum zdrowie i uroda oraz polskie szlaki kulinarne.

Blisko 250 gospodarstw wiejskich, jak powiedział szef Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerwiec, poddało się systemowi kategoryzacji, a najwięcej takich obiektów znajduje się w województwie małopolskim. Wprowadzone zostały znaki: „wypoczynek na wsi”, gdzie znajdują się wszystkie obiekty kategoryzowane, oraz „wypoczynek u rolnika” – znak, który określa typowo wiejską ofertę (np. chodzi o pobyt w wiejskiej zagrodzie). – Posiadanie kategoryzacji jest gwarancją zapewnienia turystom odpowiednich warunków wypoczynku, jeśli chodzi o standard noclegu i jakość obsługi – tłumaczył W. Czerwiec.

Jak mówił, turystyka wiejska to nie tylko nocleg i wyżywienie, to także różne inne propozycje. Wiele gospodarstw rolnych skorzystało z unijnych funduszy i „wyprofilowało” swoją działalność, znajdzie się więc oferta dla grzybiarzy, wędkarzy, chętnych na jazdę konną itp.

Działalność agroturystyczną prowadzi w Polsce ponad 8 tys. gospodarstw rolnych, w których jest 84,5 tys. miejsc noclegowych. Najczęściej odwiedzane regiony to Karpaty i Pojezierze Mazurskie. Prawie 40% gospodarstw agroturystycznych znajduje się w województwach: małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najmniej kwater agroturystycznych można znaleźć w województwach łódzkim, opolskim i lubuskim.

Masaż w Krainie Rumianku

Na liście rekomendowanych przez ministerstwo gospodarstw agroturystycznych znalazła się Kraina Rumianku w Hołownie (powiat parczewski). – Ogromnie cieszymy się, że zostaliśmy zauważeni. To wynik naszej ciężkiej pracy i pomysłowości oraz konsekwencji w działaniu. Dla nas to ogromna sprawa, tym bardziej, że nie mamy żadnego zewnętrznego wsparcia, pieniędzy na promocję, a posiadamy dobry produkt i pozytywne opinie odwiedzających – mówi Gabriela Bilkiewicz, prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. I dodaje: – Obecność w projekcie wiąże się z szeroko zakrojoną akcją promocyjną: targi, konferencje, gdzie jesteśmy pokazywani. W czerwcu w telewizji publicznej zostanie wyemitowany program prowadzony przez Macieja Orłosia z naszym udziałem.

Kraina Rumianku to wioska tematyczna, gdzie dzieci i młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi. – Oferta dostosowana jest do dzieci i starszych. Sztandarowym produktem są warsztaty poświęcone edukacji regionalnej. Naszym atutem jest wiejskie SPA, w tym możliwość skorzystania z masażu olejkiem rumiankowym. Dodatkowym smaczkiem jest zdobycie certyfikatu na dobrego męża i żonę – dodaje G. Bilkiewicz.

W 2014 r. z noclegów w pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych skorzystało ponad 612 tys. turystów, wśród których 7% stanowili turyści zagraniczni, głównie z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Pokoje gościnne i kwatery agroturystyczne są w dużej mierze obiektami sezonowymi, dlatego najwięcej turystów nocowało w nich w miesiącach wakacyjnych: lipcu i sierpniu.

HAH