Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Odpowiadamy na potrzeby

Zbiory popularnonaukowe i audiowizualne, wystawy, zajęcia biblioteczne, doradztwo dla nauczycieli bibliotekarzy, spotkania w szkołach… - tak wygląda oferta Biblioteki Pedagogicznej funkcjonującej przy ul. Kolejowej 8 w Białej Podlaskiej.

Tego typu placówki nastawione są na specyficzną grupę odbiorców. Należą do niej nauczyciele, uczniowie wszystkich typów szkół, studenci, przedszkolaki oraz osoby dokształcające się. W księgozbiorze przeważają materiały popularnonaukowe dotyczące m.in. pedagogiki, psychologii, socjologii, prawa i ekonomii. Niewiele tu beletrystyki. Jest za to spora ilość specjalistycznych czasopism i zbiorów audiowizualnych.

Istniejąca od 1948 r. bialska Biblioteka Pedagogiczna posiada filie w Parczewie i Łukowie. Śmiało można powiedzieć, że jej kadra idzie z duchem czasu i dostosowuje się do potrzeb odbiorców. – Dziś nie wystarczy zadbać o jakość usług. Potrzeba też spojrzenia marketingowego. Musimy wychodzić poza mury biblioteki, przypominać się dyrektorom szkół i nauczycielom, wzbogacać swoją ofertę. Sporo zależy od naszej inwencji i zaangażowania. To, co osiągnęliśmy, jest efektem wieloletniej pracy całej kadry – podkreśla Anna Denkiewicz, p.o. dyrektor BP w Białej Podlaskiej.

Dla twórczych i kreatywnych

Zgodnie z rozporządzeniem biblioteki pedagogiczne mają wspomagać szkoły i nauczycieli w pracy dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej. – Do dyspozycji pedagogów są książki, bogata oferta czasopism (ponad 100 tytułów), filmy, materiały do nauki języków obcych oraz pracy podczas godzin wychowawczych. Przygotowujemy też zestawienia bibliograficzne i pakiety multimedialne na konkretne tematy – udostępniamy je na naszej stronie internetowej: www.bialabp.edu.pl – wylicza dyrektor.

BP swoją opieką otacza również nauczycieli bibliotekarzy prowadzących szkolne biblioteki. Pracownicy udzielają konsultacji nawet przez telefon. Podpowiadają m.in., jak prowadzić księgę inwentarzową i dokonywać selekcji księgozbioru. Otwierają się również na najbardziej twórczych pedagogów, którzy swoimi opracowaniami (scenariusze zajęć, prezentacje multimedialne itp.) chcą dzielić się z innymi. Takie materiały są zamieszczane w Kartotece Publikacji Nauczycieli Powiatu Bialskiego. Twórcze pasje i hobby pedagogów eksponowane są także w Wakacyjnej Galerii Nauczycieli.

Pomagamy nauczycielom

W ofercie BP są też aktualne materiały dotyczące awansu zawodowego nauczyciela oraz scenariusze przestawień artystycznych i uroczystości szkolnych. Kadra placówki na stronie internetowej z wyprzedzeniem publikuje zestawienia bibliograficzne dotyczące zbliżających się świąt i ważnych dni, które często są akcentowane w szkołach. – W ramach naszej działalności od 2003 r. funkcjonuje zespół samokształceniowy skupiający nauczycieli bibliotekarzy z całego regionu. Spotykamy się kilka razy w roku. Spotkania są bezpłatne, gromadzą po 30-50 osób, i służą przede wszystkim wymianie doświadczeń. Jednym z naszych ostatnich pomysłów są Bialskie Spotkania Nauczycieli Bibliotekarzy. Jest to cykl konferencji, na które zapraszamy autorytety z dziedziny bibliotekoznawstwa. Zajmujemy się m.in. metodami pracy z czytelnikiem, zastanawiamy się nad sposobami rozwijania zainteresowań czytelniczych, poznajemy nowe trendy i tendencje w praktyce bibliotecznej. Utworzyliśmy też platformę internetową Bialska BiblioGratka, która służy promowaniu działalności bibliotek szkolnych miasta i powiatu – przypomina A. Denkiewicz.

Zapisy z wyprzedzeniem

Ważnym punktem działalności BP są również zajęcia dla przedszkolaków oraz uczniów. Odbywają się one w bibliotece i dotyczą nie tylko edukacji czytelniczej, ale też literackiej, zdrowotnej, regionalnej, europejskiej czy międzykulturowej. – Każdy program jest autorski. Oferta zajęć z roku na rok staje się coraz bogatsza. Trzeba się na nie zapisywać z dużym wyprzedzeniem. Dopełnieniem są wystawy (cztery w ciągu roku) połączone z prelekcją. Najnowsza ma dotyczyć literatury fantastycznej dla dzieci. Chętnych do jej obejrzenia nie brakuje, bo MEN, któremu podlegamy, stawia nacisk na promowanie czytelnictwa wśród młodego pokolenia – opowiada.

A. Denkiewicz zaznacza, że okoliczne szkoły bardzo chętnie współpracują z bialską BP. O swoich projektach i działaniach kadra placówki informuje dyrektorów z wyprzedzeniem. Nauczyciele bibliotekarze jeżdżą też do szkół na rady pedagogiczne, gdzie prezentują swoją ofertę. Od niedawna zaglądają również na zebrania rodziców, by mówić o roli mamy i taty w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci. Takie spotkania odbyły się już m.in. w Zespole Szkół w Tucznej i Szkole Podstawowej w Woskrzenicach Dużych. Panie odwiedzają też przedszkola, gdzie w ramach „Minutek z książką” czytają maluchom bajki z dobrym przesłaniem.

Nie ma nic niemożliwego

Moja rozmówczyni zachęca także do korzystania z bogatej oferty e-booków z dziedziny pedagogiki, psychologii czy ekonomii. Aby czytać książki na swoim komputerze, wystarczy podać kod PIN, który można pobrać w wypożyczalni. Na liście elektronicznych publikacji jest prawie 500 tytułów. I ostatnia rzecz: jeśli w zbiorach BP nie ma danej książki czy wydawnictwa, warto zgłosić to pracownikom placówki. Brakujące pozycje są bowiem kupowane w pierwszej kolejności. Gdyby jednak było to niemożliwe, kadra biblioteki pomoże w jej zdobyciu poprzez tzw. wypożyczalnię międzybiblioteczną. – Jeśli dana publikacja do nas dotrze, informujemy o tym fakcie osobę, która chciała z niej skorzystać – podkreśla A. Denkiewicz.

BP jest czynna od poniedziałku do piątku, między 10.00 a 18.00, zaś w soboty – od 9.00 do 15.00.

AWAW