Rozmaitości
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Odpowiedź na obecne potrzeby

Bialski szpital rozpoczyna budowę ośrodka opieki długoterminowej i hospicyjnej. Obiekt ma być gotowy do grudnia przyszłego roku.

Projekt zatytułowano Domowy szpital. Jego koszt wyniesie 17 mln zł. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w regionie. O jego budowę starano się od wielu lat. Liczono na środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Niestety, nie udało się ich pozyskać.

– Po dogłębnej analizie ekonomicznej i wykonaniu biznesplanu stwierdziliśmy, że takie przedsięwzięcie opłaca się przeprowadzić nawet z udziałem kredytu inwestycyjnego. Nasz wkład własny wyniósł 3 mln zł. Pozostała kwota ma pochodzić z pożyczki. Zostanie ona zabezpieczona dobrem materialnym, jakim będzie sama nieruchomość. Inwestycja powstaje szczególnie z myślą o mieszkańcach z północnej części województwa lubelskiego. Pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z realizowanych tu świadczeń już na początku 2017 r. – mówi Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Szerokie spektrum

Ośrodek powstanie przy ul. Warszawskiej 15, na terenie tzw. starego szpitala. Placówka jest bardzo potrzebna, ponieważ także w bardzo szybkim tempie wzrasta liczba osób wymagających opieki długoterminowej i niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Taki ośrodek z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości życia ludzi niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Powierzchnia użytkowa budynków przy ul. Warszawskiej będzie wynosiła aż 3442,5 m². Będą tu funkcjonować hospicjum stacjonarne (21 łóżek), zakład opiekuńczo-leczniczy (52 łóżka), specjalistyczna poradnia geriatryczna i ośrodek wsparcia w postaci dziennych pobytów dla osób starszych.

Dodatkowo w ramach „Domowego szpitala” prowadzona będzie domowa opieka hospicyjna dla dzieci i dorosłych, pielęgniarska opieka długoterminowa domowa oraz wentylacja mechaniczna w domu pacjenta. Nowością ma być teleopieka, czyli zdalne monitorowanie stanu chorego przebywającego w swoim mieszkaniu.

W dziennym domu pobytu osoby starsze będą miały zapewnioną nie tylko opiekę lekarską. Pacjenci będą mogli w nim korzystać także z muzykoterapii, terapii zajęciowej i fizykoterapii. Pobyt w ośrodku ma odciążyć bliskich, którzy na co dzień opiekują się schorowanymi seniorami. Z wyjątkiem teleopieki i domu dziennego pobytu wszystkie wymienione wyżej świadczenia będą finansowane przez NFZ.

Duże niedobory

Bialski szpital stawia na kompleksowość. Wymagają jej zarówno pacjenci, jak i sam NFZ. Jak dziś funkcjonuje tu opieka długoterminowa? – Na jej potrzeby mamy 28 łóżek. Są rozlokowane w szpitalnym zakładzie opiekuńczo-leczniczym i w zespole opieki paliatywnej. Kolejki są duże, co w przypadku tak chorych jest bardzo niekorzystne. Realizujemy też szereg świadczeń w domu pacjenta. Proponujemy opiekę pielęgniarską i wizyty lekarskie oraz rehabilitacje i tlenoterapię. Po wybudowaniu nowego ośrodka zakres tych usług wzrośnie nawet czterokrotnie. Mam tu na myśli zarówno ich ilość, jak i wartość umów z NFZ. Dziś 28 łóżek to zdecydowanie za mało – przyznaje D. Oleński.

Dodaje, że bialski szpital stara się zapewnić swoim pacjentom i ich rodzinom hospitalizację na zdrowym, realnym i społecznie uzasadnionym poziomie. – Czasami bywa tak, że pacjent powinien pozostać w szpitalu nieco dłużej niż wynika to z programu intensywnego leczenia. Możliwości medycyny w którymś momencie się kończą, ale z różnych powodów (najczęściej społecznych) chory zostaje w placówce, bo nie ma go kto odebrać, gdyż nie pozwalają na to warunki domowe. Możliwość umieszczenia pacjenta w ośrodku opieki długoterminowej w istotny sposób skróci czas pobytu w oddziałach specjalistycznych, gdzie koszty leczenia są najwyższe. Warunki pobytu będą jednak tak samo dobre – zapewnia dyrektor szpitala.

Wykwalifikowany personel

Niezależnie od obecnie świadczonej opieki długoterminowej i planowanego „Domowego szpitala” w WSS działa oddział geriatryczny, na którym pracuje kilku lekarzy tej specjalizacji. Ponad połowa pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu również posiada popartą kursami wiedzę w dziedzinie opieki długoterminowej. Według wstępnych szacunków w „Domowym szpitalu” zatrudnienie znajdą 73 osoby.

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę ośrodka opieki długoterminowej i hospicyjnej miało miejsce 19 października. W uroczystości wzięli udział pracownicy szpitala, samorządowcy i zaproszeni goście. Plac pod budowę i sam akt poświęcił ks. kan. Marian Daniluk.

AWAW