
Odpowiedzialni za trzeźwość
W niedzielę 2 marca rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jaka jest jego idea i komu jest ten tydzień potrzebny?
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który obchodzimy w tym roku po raz 58, potrzebny jest nam wszystkim - tak osobom uzależnionym, jak i tym, które podejmują modlitwę. Modlitwa jest z jednej strony wyrazem duchowej odpowiedzialności za sprawę trzeźwości rodziny, narodu i każdego z nas, trudno więc mówić tutaj o odbiorcach i nadawcach. Z drugiej strony Tydzień Modlitw pozwala uświadomić sobie, że trzeźwość nie łączy się tylko z osobami uzależnionymi, które zdrowieją, ale w kontekście narodowym, duchowym i religijnym jest wspólną sprawą nas wszystkich.
W jaki sposób włączać się w tę modlitwę, by ten czas nie pozostał symbolem utożsamianym z wyzwaniem, na którym zależy tylko kościelnym hierarchom?
Każda modlitwa niesie ze sobą wartość niezależnie od tego, czy zanoszona jest w określonej intencji, czy bez niej, bo każdemu pozwala nawiązać osobową relację z Panem Bogiem, dlatego mówimy o jej indywidualnym wymiarze. Tydzień Modlitw o Trzeźwość ma też wymiar wspólnotowy – rodzinny, parafialny. W ten wymiar pomagają nam się włączyć wydawane co roku pomoce do działalności duszpasterstwa trzeźwości i osób uzależnionych. Na każdy dzień przewidziana została inna intencja, która ukierunkowywać ma naszą modlitwę. Niedziela 2 marca jest dniem ekspiacji za grzechy nietrzeźwości, a modlitwą obejmujemy wszystkich Polaków – „aby troszczyli się o trzeźwość osobistą, rodzinną i narodową”. ...
LI