Aktualności
Odpust św. Ludwika i festyn parafialny

Odpust św. Ludwika i festyn parafialny

Święto patronalne parafii to okazja, by pokazać Włodawę w całym jej lokalnym bogactwie kulturowym - zapowiadają organizatorzy festynu, w tym parafia św. Ludwika.

Festyn organizują także Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Patriotyczne Ziemi Włodawskiej i Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”.

Uroczystość rozpocznie się modlitwą za tych, którzy odeszli do wieczności – Msza św. w intencji wszystkich zmarłych pochowanych na cmentarzu parafialnym zostanie odprawiona 28 sierpnia, o 19.00, w kaplicy cmentarnej. – Chcemy nawiązać do tradycji, która, niestety, powoli już zamiera – mówi proboszcz parafii św. Ludwika o. Marek Nowacki OSPPE. – Centrum wydarzenia jest dar odpustu, który najczęściej ofiarujemy za dusze zmarłych, stąd ta pierwsza Msza na cmentarzu.

Następnego dnia zostanie odprawiona uroczysta suma o 10.30, która będzie celebrowana przez o. Ryszarda Deca OSPPE, po Mszy św. – procesja eucharystyczna. Opust ku czci św. Ludwika przenosimy na niedzielę, aby jak największej liczbie wiernych umożliwić udział w tym darze odpustu.

Druga część świętowania będzie miała miejsce w ogrodzie klasztornym, gdzie po otwarciu festynu przez o. Nowackiego odbędą się koncerty: zespołu Tehalim i Włodawskiej Orkiestry Dętej. Przygotowano konkursy, m.in. historyczny i fotograficzny, oraz zabawy dla najmłodszych. Pokazany zostanie spektakl „Tajemnica jeziora” i oratorium „Święta Rodzina miłością opowiedziana”. Na stoiskach swoje wyroby zaprezentują m.in. osoby zajmujące się rękodziełem i twórcy ludowi. Przygotowano dwie kuchnie: paulińską oraz włodawskiego KGM „Zosie Samosie”. Program festynu jest nadal uzupełniany – zgłaszają się osoby, które chcą pokazać swoją twórczość lub przekazać w jego trakcie osobom zainteresowanym swoje umiejętności rękodzielnicze, a także wystawcy. Propozycje można jeszcze zgłaszać na adres mailowy: whitem62@gmail.com.

W klasztorze ojców paulinów w trakcie festynu zostanie otwarta stała wystawa, na której wyeksponowane będą zbiory zabytków. Świętowanie będzie trwało, jak zapewniają organizatorzy, do godzin wieczornych.

JS