Odrobina radości w trudnych czasach
Pod koniec marca naukę w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 rozpoczęło ponad 60 dzieci z Ukrainy w trzech klasach przygotowawczych dla różnych grup wiekowych.
W celu ułatwienia komunikacji zatrudniono asystentów nauczycieli pochodzenia ukraińskiego, którzy znają język polski. Pierwsze tygodnie w nowej szkolnej rzeczywistości upływają dzieciom na adaptacji i rozpoczęciu nauki polskich liter i podstawowych słów w języku polskim. O dobrą atmosferę dba dyrekcja i nauczyciele międzyrzeckiej ,,Jedynki”. Jak sami przyznają, jest to ogromne wyzwanie, ponieważ na organizację klas dla dzieci z Ukrainy mieli niewiele czasu. Wszyscy jednak dokładają wszelkich starań, aby wplatając elementy obowiązujących w szkole programów nauczania, prowadzić interesujące i dostawane do możliwości dzieci lekcje.
Ukraińskie dzieci, które rozpoczęły naukę w ,,Jedynce”, uciekały przed wojną. Z tego powodu wielu z nich brakuje podstawowej wyprawki, potrzebnej do efektywnej nauki. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, wicedyrektor szkoły Teresa Turska nawiązała współpracę z Fundacją KPMG. – Fundacja ta działa na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych i przeciwdziałaniu wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży. Rozwija talenty, wspiera szkoły i tworzy przyjazne zasoby edukacyjne – mówi T. Turska.
Na początku kwietnia do szkoły dotarły plecaki z wyprawką przygotowane przez fundację. Dyrektor szkoły Iwona Orkisiewicz wręczyła je nowym uczniom międzyrzeckiej ,,Jedynki”.
– Wypełniliśmy wniosek, który został pozytywnie rozpatrzony przez KPMG. Otrzymaliśmy wsparcie, a rozdane prezenty wywołały uśmiech na twarzach naszych ukraińskich uczniów i przyniosły im odrobinę radości w tym niezwykle trudnym dla nich czasie – informuje I. Orkisiewicz. W wyprawkach znalazły się m.in.: zeszyty, przybory plastyczne, zestawy geometryczne i akcesoria piśmiennicze. Obdarowane dzieci serdecznie dziękowały za niespodzianki.
Działająca w Warszawie Fundacja KPMG w połowie marca zakupiła 3 tys. kompletów wyprawek szkolnych dla dzieci z Ukrainy, które trafiły do 165 szkół podstawowych w całej Polsce. – Ta niezwykle potrzebna i pilna akcja zainicjowała udaną, roboczą współpracę. Liczę, że będzie ona kontynuowana w przyszłości. Życzę, aby praca z uczniami z Ukrainy pozwoliła na rozwinięcie ich talentów i naukę w możliwie najpełniejszym stopniu – komentuje Andrzej Ścisłowski, przewodniczący rady Fundacji KPMG w Polsce.
Magdalena Frydrychowska