Aktualności
Odsłonią pomnik wyklętego

Odsłonią pomnik wyklętego

W niedzielę 11 sierpnia w Trzebieszowie Drugim odbędzie się uroczystość odsłonięcia nagrobka chor. Antoniego Dołęgi. w programie obchodów jest m.in. Msza św. i piknik patriotyczny.

„Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo” – napisał w liście o ostatnim żołnierzu wyklętym z racji uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 19 listopada 2017 r., prezydent Polski Andrzej Duda. Urodzony 1 maja 1915 r. A. Dołęga zasłynął jako obrońca ojczyzny w 1939 r. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Brał udział w operacji berlińskiej wiosną 1945 r. Jako żołnierz podziemia niepodległościowego do końca życia pozostawał w konspiracji. Pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
11 sierpnia w Trzebieszowie zostanie odsłonięty pomnik wyklętego. Obchody zainauguruje o 12.00 Msza św. polowa na cmentarzu parafialnym w Trzebieszowie Drugim pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Na 13.00 zaplanowano uroczystość odsłonięcia i poświęcenia nagrobka chor. A. Dołęgi. Pół godziny później rozpocznie się piknik patriotyczny na placu przy urzędzie gminy.
Organizatorami wydarzenia są prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i wójt gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis. Zachęcamy do udziału w spotkaniu.

AW