Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Odsłonięto dwa nagie miecze

Z okazji piątej rocznicy śmierci aktora Mieczysława Kalenika oraz upłynięcia 612 lat od bitwy pod Grunwaldem na międzyrzeckim cmentarzu zorganizowano kameralną uroczystość.

Pomysłodawcą wydarzenia był Tomasz Sajko, założyciel Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej. - Postanowiliśmy skromnym apelem i prelekcją na temat bitwy pod Grunwaldem uczcić te dwie rocznice. Przy grobie Mieczysława Kalenika, odtwórcy roli Zbyszka z Bogdańca w filmie ,,Krzyżacy”, odsłoniliśmy symboliczne ,,dwa nagie miecze” - mówi T. Sajko. - Niech zostaną tu na pamiątkę tym, którzy nie wiedzą, kim był, jakim aktorem i jakim człowiekiem. To jest symbol, którzy zawsze zostanie w naszej pamięci. Człowiek żyje, gdy o nim pamiętamy. W uroczystości wzięła udział rodzina Mieczysława Kalenika, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej, zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk, odtwórcy historyczni z Kasztelu Obronnego Łuków oraz mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego.

– Jestem siostrzenicą Mieczysława Kalenika. Jego grób jest dla całej naszej rodziny ważnym symbolem – mówi Ewa Oponowicz. –  Od dzieciństwa pamiętam opowieści o filmie „Krzyżacy”, znam wiele historii, które nie zostały upublicznione. Podziwiam Mieczysława za jego determinację, pracę w filmie i za to, że odniósł tak wielki sukces. Zawsze mówił, że mieszka w Warszawie i tam pracuje, ale jego miejscem do życia i tym, z którym czuł się związany, jest Międzyrzec. W każdej wolnej chwili tutaj przyjeżdżał i chodził do lasu. Kochał las, kochał ludzi. Gdy przeszedł na emeryturę, postanowił przeprowadzić się do nas i mieszkał ze mną przez ostatnie siedem lat. Tu zmarł i tu jest z nami cały czas. Miecze, które zdobią jego grób, są niesamowite i na pewno sprawiłyby mu ogromną radość – dodaje.

 

Wzór także dziś

Mieczysław Kalenik urodził się 1 stycznia 1933 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Po ukończeniu Gimnazjum Ekonomiczno-Handlowego w Międzyrzecu rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Grywał w Teatrze Komedia, Teatrze Powszechnym, a także w Teatrze Narodowym. Został zapamiętany z wielu ról filmowych, m.in. ,,Godziny nadziei”, ,,Krzyżacy”, ,,Pan Tadeusz” czy ,,Zimowy zmierzch”. Grał w znanych serialach, m.in. ,,Czterdziestolatek”, ,,Polskie drogi”, ,,Czarne chmury”, ,,Lalka”. W 2008 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2001 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Międzyrzeca Podlaskiego.

– Mieczysław Kalenik był człowiekiem, który stanowił wzór do naśladowania – tłumaczy T. Sajko. – Cechowała go otwartość na ludzi, przekazywał wszystko, co było możliwe, jeśli chodzi o szacunek dla drugiego człowieka, a to się liczy w każdych czasach. Zawsze wracał do ukochanego Międzyrzeca, dlatego teraz my, międzyrzeczanie, o nim pamiętamy – podsumowuje T. Sajko.

Magdalena Frydrychowska