
Odsłonięto dwa nagie miecze
Pomysłodawcą wydarzenia był Tomasz Sajko, założyciel Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej. - Postanowiliśmy skromnym apelem i prelekcją na temat bitwy pod Grunwaldem uczcić te dwie rocznice. Przy grobie Mieczysława Kalenika, odtwórcy roli Zbyszka z Bogdańca w filmie ,,Krzyżacy”, odsłoniliśmy symboliczne ,,dwa nagie miecze” - mówi T. Sajko. - Niech zostaną tu na pamiątkę tym, którzy nie wiedzą, kim był, jakim aktorem i jakim człowiekiem. To jest symbol, którzy zawsze zostanie w naszej pamięci. Człowiek żyje, gdy o nim pamiętamy. W uroczystości wzięła udział rodzina Mieczysława Kalenika, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej, zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk, odtwórcy historyczni z Kasztelu Obronnego Łuków oraz mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego.
– Jestem siostrzenicą Mieczysława Kalenika. Jego grób jest dla całej naszej rodziny ważnym symbolem – mówi Ewa Oponowicz. – Od dzieciństwa pamiętam opowieści o filmie „Krzyżacy”, znam wiele historii, które nie zostały upublicznione. Podziwiam Mieczysława za jego determinację, pracę w filmie i za to, że odniósł tak wielki sukces. Zawsze mówił, że mieszka w Warszawie i tam pracuje, ale jego miejscem do życia i tym, z którym czuł się związany, jest Międzyrzec. W każdej wolnej chwili tutaj przyjeżdżał i chodził do lasu. Kochał las, kochał ludzi. Gdy przeszedł na emeryturę, postanowił przeprowadzić się do nas i mieszkał ze mną przez ostatnie siedem lat. Tu zmarł i tu jest z nami cały czas. Miecze, które zdobią jego grób, są niesamowite i na pewno sprawiłyby mu ogromną radość – dodaje.
Wzór także dziś
Mieczysław Kalenik urodził się 1 stycznia 1933 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Po ukończeniu Gimnazjum Ekonomiczno-Handlowego w Międzyrzecu rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Grywał w Teatrze Komedia, Teatrze Powszechnym, a także w Teatrze Narodowym. Został zapamiętany z wielu ról filmowych, m.in. ,,Godziny nadziei”, ,,Krzyżacy”, ,,Pan Tadeusz” czy ,,Zimowy zmierzch”. Grał w znanych serialach, m.in. ,,Czterdziestolatek”, ,,Polskie drogi”, ,,Czarne chmury”, ,,Lalka”. W 2008 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2001 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Międzyrzeca Podlaskiego.
– Mieczysław Kalenik był człowiekiem, który stanowił wzór do naśladowania – tłumaczy T. Sajko. – Cechowała go otwartość na ludzi, przekazywał wszystko, co było możliwe, jeśli chodzi o szacunek dla drugiego człowieka, a to się liczy w każdych czasach. Zawsze wracał do ukochanego Międzyrzeca, dlatego teraz my, międzyrzeczanie, o nim pamiętamy – podsumowuje T. Sajko.
Magdalena Frydrychowska