Aktualności
Odważni i profecjonalni

Odważni i profecjonalni

29 stycznia w warszawskiej siedzibie urzędu marszałkowskiego odbyła się ceremonia wręczenia tytułów „Strażaka miesiąca”.

Od kilku lat tytuł ten wraz z nagrodą finansową przyznawany jest druhom z Mazowsza, którzy wykazują się niezwykłą odwagą, profesjonalizmem i bohaterską postawą w niesieniu pomocy potrzebującym. Tym razem w gronie wyróżnionych znaleźli się trzej strażacy ochotnicy z naszego regionu.

 

Po służbie…

Pierwszy z nagrodzonych to dh Robert Maszkiewicz, strażak z 20-letnim stażem. Oprócz tego, że czynnie działa w Ochotniczej Straży Pożarnej Garwolin, pełniąc tam m.in. funkcję zastępcy naczelnika, pracuje również na stanowisku dowódcy zmiany w garwolińskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. 23 września 2023 r., wracając z synem do domu, R. Maszkiewicz zauważył zatrzymującą się nagle w nietypowy sposób w pobliżu jednego z garwolińskich rond osobówkę. Zaniepokojony natychmiast podbiegł do auta, próbując nawiązać kontakt z jego kierowcą. Kiedy okazało się to niemożliwe, wspólnie z innymi świadkami zdarzenia wydobył siedzącego za kierownicą mężczyznę na zewnątrz i do chwili przybycia na miejsce ratowników medycznych prowadził resuscytację krążeniowo-oddechową. Kierowca osobówki z przywróconymi funkcjami życiowymi trafił do szpitala. Przeżył dzięki szybkiej reakcji, wiedzy i umiejętnościom strażaka. Za swoją postawę druh z Garwolina otrzymał tytuł „Strażaka miesiąca września”.

 

…i w pracy

Kolejni dwaj laureaci są związani z jednostką OSP Suchodół w powiecie sokołowskim. Rafał Mikołajczuk i Krzysztof Tymiński, ryzykując własne zdrowie i życie, próbowali ratować pracownika Zakładów Mięsnych w Sokołowie Podlaskim, gdzie w jednej z hal 10 listopada 2023 r. wybuchł pożar. Kiedy mężczyzna poczuł się źle i stracił przytomność, dwaj druhowie, którzy zatrudnieni są w tej firmie,

bez zastanowienia zaczęli prowadzić akcję ratunkową. Mimo ich determinacji, a następnie działań

ratowników medycznych życia mężczyzny nie udało się uratować. Niedługo po tym zdarzeniu hala produkcyjna zawaliła się. Na szczęście wszyscy zdążyli opuścić płonący budynek. Za odwagę, determinację i wielką ofiarność R. Mikołajczuk i K. Tymiński zostali „Strażakami miesiąca listopada”.

 

Takie postawy należy doceniać

Prestiżowe wyróżnienia wręczyli strażakom wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – Druhowie mają ogromne poczucie odpowiedzialności oraz ukształtowany systemem wartości. Nic więc dziwnego, że cieszą się zaufaniem społecznym. W pełni na to zasługują. Ich postawa, profesjonalizm, empatia powinny być nagrodzone – mówiła w trakcie spotkania J.E Orzełowska. Z kolei wicemarszałek R. Rajkowski podkreślał, że strażacy ochotnicy są przygotowani do niesienia pomocy nie tylko podczas pożarów, lecz także w wypadkach drogowych czy innych nagłych zdarzeniach. – Dbamy, by czuli się bezpiecznie, dlatego od wielu lat doposażamy ich w samochody, specjalistyczny sprzęt, umundurowanie, pomagamy też w remontach strażnic. Za wzorową postawę oraz gotowość niesienia pomocy innym druhowie otrzymują tytuł „Strażaka miesiąca” i nagrodę finansową – podkreślał wicemarszałek sejmiku.

MLS