Kościół
Źródło: KS. P
Źródło: KS. P

Odważni pasterze XX wieku

Jan XXIII i Jan Paweł II zostali świętymi Kościoła powszechnego. 27 kwietnia, w ustanowione przez Papieża Polaka święto Miłosierdzia Bożego, papież Franciszek dokonał kanonizacji swoich poprzedników. Jana Pawła II nazwał papieżem rodziny. W liturgii uczestniczyło 800 tys. wiernych z całego świata.

Papieżowi przy ołtarzu towarzyszyli wikariusz Ojca Świętego dla diecezji Rzymu kard. Agostino Vallini, sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz, biskup Bergamo - diecezji pochodzenia Jana XXIII - Francesco Beschi oraz kardynałowie Angelo Sodano i Giovanni Battista Re.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. kanonizacyjnej Franciszek zaznaczył, że obaj święci przewodnicy Kościoła mieli odwagę być blisko człowieka i jego trudności. Głosili Bożą dobroć i miłosierdzie, dostrzegając w każdym cierpiącym Jezusa. Nawiązując do obchodzonej w Kościele Niedzieli Miłosierdzia Bożego, Ojciec Święty powiedział, że wyniesieni na ołtarze papieże mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku.

Papież Franciszek przypomniał, że obaj papieże realizowali w Kościele niezwykle istotne misje. Dziełem pontyfikatu Jan XXIII był Sobór Watykański II, któremu przyświecał obraz Kościoła prostego i pełnego miłości. – Zwołując sobór, Jan XXIII okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu, dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła. Był papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu – powiedział Franciszek. Jana Pawła II nazwał „papieżem rodziny”, podkreślając, że sam Wojtyła chciał być tak właśnie zapamiętany. ...

KL

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł