Region
IZU
IZU

Oferty dla młodych

Głównie ci, którzy jeszcze się uczą, ale już myślą o swojej zawodowej przyszłości, odwiedzili stoiska 60 wystawców podczas Siedleckich Targów Pracy.

Oferta była naprawdę bogata, bowiem różne - mniejsze oraz większe - firmy i instytucje z regionu miały do zaproponowania blisko 130 rodzajów ofert pracy dla ponad 250 osób. Możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą, poznania ich oczekiwań oraz procesu rekrutacyjnego zaowocowała tym, że u wielu wystawców poszukujący zatrudnienia już zostawili swoje CV.

Zawody branżowe w cenie

– Cieszy nas duża frekwencja i zainteresowanie inicjatywą zarówno ze stronie przedsiębiorców, jak i zwiedzających. Ci pierwsi reprezentują wiele dziedzin – przemysł, handel, usługi, naukę i edukację, gastronomię, służby mundurowe. Najwięcej miejsc pracy znajdziemy w zawodach ściśle branżowych: spawacz, magazynier, elektryk, hydraulik, pomoc kuchenna. Poszukiwani są jednak również pedagodzy, psychologowie, nauczyciele języka obcego – mówiła 24 kwietnia Beata Demiańczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach. Tłumaczyła, że młodzi ludzie już myślą o swojej przyszłości zawodowej, stąd tegoroczna inicjatywa dedykowana była właśnie im. Ale to nie jedyny aspekt, który decydował o grupie odbiorców 18 edycji STP. – Analizując rynek pracy, zaobserwowaliśmy, że ponad 20% osób zarejestrowanych w naszym urzędzie to ludzie do 30 roku życia. Osoby, które kończą edukację i wkraczają na rynek pracy, nie mają praktycznie żadnego doświadczenia. To może powodować problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Nasza inicjatywa ma pomóc młodym – mówiła B. Demiańczuk.

 

Usługi, gastronomia, a może mundurówka?

Targi, którym przyświecało hasło „Możesz więcej niż myślisz!”, odbywały się w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3. – Ta ważna impreza jest doskonałą okazją do zdobycia atrakcyjnego zawodu. Wielu uczniów zwiedzających targi często ma okazję odbywać praktyki zawodowe w zakładach, które również się tutaj prezentują. Jestem więc przekonany, że zorganizowanie STP w naszej szkole było bardzo trafionym pomysłem – przekonywał Krzysztof Grzegorczuk, dyrektor „Samochodówki”.

Jak podkreślają organizatorzy, tego typu wydarzenia sprzyjają integracji środowisk kształcących młodych ludzi, instytucji pracy i samych przedsiębiorców. A jak inicjatywę oceniała młodzież? Julia i Maja, uczennice pierwszej klasy liceum, zwiedzały stoiska, szukając przede wszystkim pracy dorywczej na wakacje. Ponadto odbyły rozmowę z przedstawicielami służb mundurowych – policji oraz więzienia, bo – jak tłumaczyły – mają już sprecyzowany plan na siebie i dalszą edukację wiążą właśnie z tymi zawodami. Zuzanna, choć wie, że po szkole będzie kontynuować naukę na uczelni wyższej, również z zainteresowaniem śledziła oferty pracy, by sprawdzić, w których zawodach jest największa szansa na znalezienie zatrudnienia teraz lub w przyszłości.

 

Czas na etat

Podczas targów nie zabrakło takich firm jak: Mostostal Siedlce, Apis, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Polimex Mostostal, Zeltech, AMS Chróścicki, Zakład Aktywności Zawodowej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Akademia Nauk Stosowanych Mazovia, Centrum Integracji Społecznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa służb mundurowych. Jak tłumaczył por. Przemysław Turyk z Zakładu Karnego w Siedlcach, służba więzienna to trzecia co do wielkości formacja mundurowa. – Proponujemy SW jako atrakcyjnego pracodawcę. Zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi, ukazując etapy rekrutacji, przedstawiając specyfikę tej pracy. Służba więzienna jest formacją odkrywaną na nowo, dziś też to się potwierdza. Młodzi interesują się sprzętem, który na co dzień wykorzystują funkcjonariusze, realizując zadania służbowe za wysokim murem. Gdy pojawiają się wolne etaty, proces rekrutacji realizowany jest bardzo szybko, zatem swoje marzenia o wstąpieniu w szeregi SW można zrealizować stosunkowo szybko – przekonywał.

Iwona Zduniak-Urban