Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Ojciec Dolindo – z niebieskiej książeczki

Rozmowa z Beatą Cechowską-Atay, autorką książki dla dzieci pt. „Niezwykła historia Księdza Dolindo”

Zdecydowałam się pominąć trudne fakty, jak rozstanie rodziców Dolindo czy odsunięcie ks. R. Dolindo od sprawowania Eucharystii. To tematy jeszcze nie dla dzieci. Jeśli młody czytelnik polubi bohatera, zainteresuje go on, w przyszłości pewnie sam sięgnie po więcej. Z drugiej strony nie chciałam dzieci przytłaczać faktami, bo nie jest to biografia. Mam też świadomość, że nie jest to cukierkowa książeczka, która może wprawić w dobry nastrój. To lektura na przemyślenie. Myślę, że przy natłoku kolorowych, słodkich książek, takie też są potrzebne. Starałam się skupić na trudnym dzieciństwie Dolindo, bo kontrastuje ono z dzieciństwem naszych dzieci. Synek znajomej, czytając książkę w przeddzień swojej I Komunii św., rozpłakał się. Nie mógł zrozumieć, jak to możliwe, że chłopiec w jego wieku musiał szukać jedzenia na śmietniku, był bity i zamykany w komórce przez tatę. Myślę więc, że zderzenie pokazanego świata z naszą rzeczywistością jest bardzo mocne. Nie chciałam poprzestać na historii pewnego księdza, ale skłonić dzieci do docenienia tego, co mają, wyrażenia wdzięczności Bogu i rodzicom.

Czy autorka radiowych audycji pt. „Bajeczki z niebieskiej książeczki” jest zadowolona ze swojej pierwszej książki – nota bene w niebieskich, przyciągających wzrok okładkach?

 

Trudne pytanie, bo chyba nie umiem zrecenzować samej siebie. Bardzo podoba mi się opracowanie graficzne, które trafnie łączy się z treścią. Ilustracje są i ładne, i mądre. Jeśli chodzi o sam tekst – starałam się być czytelna. Zależało mi też, by przeczytanie książki nie było celem samym w sobie, dlatego – ku refleksji czytelnika – każdy rozdział kończą pytania. Na końcu znajduje się natomiast to, co najważniejsze, czyli modlitwa zawierzenia dla dzieci. Kiedy postawiłam ostatnią kropkę, przeczytałam całość… i ucieszyłam się. Zabrzmi to nieskromnie, ale to, co chciałam ująć, znalazło się w tej książce.

 

Opisując proces tworzenia, pisarze często mówią, że książka powstawała w bólach, a praca trwała długo, była żmudna, najeżona trudnościami. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł