Kościół

„Ojciec ubogich” na nowo odkryty

Na zachodniej ścianie siedleckiej katedry, na wysokości zakrystii i podziemnych krypt, umieszczone są epitafia zmarłych biskupów. Tablica poświęcona słudze Bożemu bp. Ignacemu Świrskiemu informuje nie tylko o latach życia czy rządów biskupa w diecezji, lecz jest również krótkim streszczeniem jego posługi pasterskiej.

Przeczytamy tam: „Biskup Ignacy Świrski, dοκτοr filozofii i teologii, wieloletni profesor Uniwersytetu Wileńskiego, odnowiciel życia kościelnego na Podlasiu po drugiej wojnie światowej, ojciec ubogich, urodzony w Ellernie na Łotwie 20 września 1885 r., powołany na stolicę biskupią siedlecką czyli podlaską 12 kwietnia 1946 roku, odszedł do pana 25 marca 1968 roku. Requiescat in pace”.

Swoją dobroczynnością wzbudzał podziw i zachęcał do niesienia pomocy na wzór Jezusa. Wyrażenie „ojciec ubogich” tak mocno wpisało się w pamięć osób znających osobiście empatię bp. I. Świrskiego i jego zaangażowanie na polu działalności charytatywnej, że znalazło swoje miejsce również na epitafium.

Trwający od 24 marca 2018 r. proces beatyfikacyjny sługi Bożego bp. I. Świrskiego rzuca nowe światło i uwypukla jego aktywność charytatywną. Powołana przez biskupa siedleckiego komisja historyczna, badając archiwalia w Polsce i za granicą, odkrywa nieznane dotąd fakty z życia i działalności dobroczynnej biskupa Ignacego. Sługa Boży był wrażliwym oraz empatycznym „ojcem dla ubogich i potrzebujących” nie tylko w czasach swojej posługi pasterskiej, ale również we wcześniejszych okresach życia. Ks. prałat Józef Skorodiuk w swojej monografii „Człowiek Boży” wspomina jego oddaną posługę kapelana w Wojsku Polskim: niejednokrotnie swoje wynagrodzenie przeznaczał na środki sanitarne dla rannych, a gdy zaszła taka potrzeba, kopał groby dla poległych żołnierzy. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł