Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Okna życia szansą na życie

Niewielkie okienko, a może uzdrowić niejeden ludzki los. Takimi słowami określa się ideę okna życia. To miejsce, gdzie matka anonimowo i bez żadnych konsekwencji prawnych może zostawić swoje nowo narodzone dziecko. Tymczasem pojawiły się głosy o likwidacji okien życia. Co ciekawe z inicjatywą taką wyszedł Komitet Praw Dziecka przy ONZ.

Wszystko zaczęło się od wypowiedzi Marii Herczog, węgierskiej socjolożki i członka Komitetu Praw Dziecka przy ONZ. W rozmowie z „Jewish World Review” stwierdziła, że „okna życia nie służą najlepszemu interesowi dziecka lub matki”. Argumentowała, że dziecko ma prawo znać swoich biologicznych rodziców, a okna życia to prawo naruszają. Poza tym, zdaniem socjolożki, miejsca te zachęcają do pozostawiania dzieci bez należytej opieki medycznej. Działaczka zapowiedziała, że Komitet Praw Dziecka przy ONZ zwróci się z prośbą do Parlamentu Europejskiego o delegalizację okien życia.

Prawo do życia-prawem najważniejszym

Stanowisko w tej sprawie zajęła Caritas Polska, która od 2006 r. utworzyła w naszym kraju 50 okien życia. – Życie jest wartością fundamentalną i jego obrona ma pierwszeństwo przed innymi prawami. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł