Kultura
Źródło: M
Źródło: M

Okno na świat

Udział w przeglądzie to sposobność na wyrażenie siebie poprzez sztukę. Czym uczestnicy tegorocznej edycji zaskoczyli publiczność?

Organizowany przez siedlecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Przegląd Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych odbył się już po raz 13. Uczestników imprezy: występujących artystów oraz ich opiekunów powitał wiceprezes KSN Diecezji Siedleckiej Dariusz Samborski.

Zanim rozpoczęła się artystyczna część spotkania, publiczność zgromadzona 12 czerwca w sali Centrum Kultury i Sztuki, współorganizatora imprezy, uczciła pamięć zmarłego w ostatnich dniach wolontariusza KSN Macieja Lewczuka.

Atrakcji co niemiara

W ramach przeglądu jako pierwsi na scenę wkroczyli reprezentanci Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 20 w Siedlcach. Występ – zapowiedzianej przez prowadzącego imprezę Roberta Protasewicza z CKiS – grupy „Motylki” poprzedziły gromkie brawa. Dzieci zaprezentowały taniec góralski, zaś „Elfy” z siedleckiego MPI nr 27 przedstawiły spektakl pt. „Czy to rzepka, czy już nie?”. Gra przedszkolaków, ich barwne stroje i towarzysząca występowi sielska sceneria wzbudziły zachwyt publiczności. W nagrodę dzieci – podobnie jak wszyscy pozostali uczestnicy przeglądu – otrzymały oklaski i słodycze.

Po prezentacji ph. „W sercu nam muzyka gra” w wykonaniu grupy „Albert” działającej przy Domu Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami” w Siedlcach sceną zawładnęli członkowie miejscowego oddziału KSN. Celem spektaklu pt. „Kilka scen z życia” było wywołanie refleksji na temat wagi życzliwości w codziennych sytuacjach. Zespół „Letniacy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żelechowie zaprezentował spektakl „Szóstka – oszustka”. Z kolei na występ siedleckiego WTZ złożyła się piosenka „Ludzkie gadanie” w wykonaniu Agnieszki Rejtczak oraz przebój „Jeden moment” z repertuaru zespołu Pectus przedstawiony przez grupę „Radośni”.

W ramach przeglądu zaprezentowali się także przedstawiciele m.in.: sokołowskiego WTZ, Środowiskowego Domu Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Siedlcach oraz tutejszego Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD.

„Być dobrym jak chleb”

Pytany o specyfikę cieszącego się wieloletnią tradycją przeglądu D. Samborski wskazuje na wyjątkowość jego uczestników. – Każdy z nich jest inny i niepowtarzalny. Wszyscy mogą pochwalić się nie lada talentami. Przegląd jest okazją do sprawdzenia siebie, lekcją radzenia sobie z tremą czy pamięciowym opanowaniem tekstu. Sceniczny występ to też forma rehabilitacji – zauważa.

Powołując się na hasło towarzyszące kolejnym edycjom – słowa św. Brata Alberta: „Być dobrym jak chleb”, wiceprezes KSN Diecezji Siedleckiej zwraca uwagę na umiejętność podchodzenia do każdego człowieka w sposób indywidualny. – Przegląd jest formą integracji i szansą wzajemnego ubogacania się. Sprzyja wymianie doświadczeń i udowadnia, że człowiek nigdy nie jest sam! Trzeba tylko zechcieć otworzyć się na świat… – podsumowuje.

WA