Okulary – jak je wybrać?
Jednak wraz z wiekiem nasz wzrok ulega pogorszeniu, dołączają się różne choroby i z czasem konieczne staje się używanie okularów. Ważne jest, aby nabyte okulary spełniały swoją funkcję. Ważne jest także to, gdzie je kupimy. Okulary obecnie można kupić wszędzie: na stacji benzynowej, w markecie, na bazarze, a nawet w sklepie z odzieżą używaną. W wymienionych miejscach kupują je ze względów finansowych najczęściej emeryci i renciści.
Amatorów na tego typu okulary nie brakuje też wśród ludzi pracujących, w średnim wieku. Okazuje się, że coraz częściej też sięgają po nie ludzie młodzi, unikając w ten sposób wizyty u lekarza okulisty.
Niestety, są to się okulary bez atestu, które nie spełniają wymagań. Są ładne, atrakcyjnie wykonane, sprzedawane bez skierowania i bardzo tanie. Niska cena bierze się z kilku czynników. Okulary takie produkuje się masowo w Chinach i sprzedaje na cały świat na wagę w ogromnych ilościach (duża ilość = niska cena jednostkowa). Dodatkowo cenę obniża słaba jakość materiałów, z jakich są wykonane. Innym reduktorem ceny jest niewątpliwie to, że aby je kupić, nie trzeba opłacać specjalisty w celu przepisania korekcji ani optyka, który dopasuje oprawę, oszlifuje soczewki i wszystko profesjonalnie poskłada w całość.
Wszystkie powyższe niedoskonałości przekładają się na komfort i bezpieczeństwo używania okularów gotowych oraz na jakość i zdrowie wzroku. Codzienne używanie nieodpowiednich szkieł może prowadzić do zaburzeń widzenia, takich jak: nieostre widzenie, problem z oceną odległości i wielkości oglądanego przedmiotu, postrzeganie przedmiotów jako zniekształconych, dwojenie obrazu, które w konsekwencji może prowadzić do wyłączania jednego z oczu (tłumienie) lub nawet zeza, uczucia pulsowania i migotania obrazu, wrażenie ciśnienia w oczach, ich łzawienia i pieczenia, bólu oczu oraz bólu i zawrotów głowy.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, okulary gotowe mogą być sprzedawane jedynie z ulotką informacyjną dotyczącą ich właściwego stosowania. Informacja ta mówi, że okulary te są zastępcze, tymczasowe i powinny być używane jedynie w awaryjnych sytuacjach. Powszechna ich dostępność nie powinna jednak stanowić wymówki przed wizytą u okulisty. Niestety, nie wszyscy się do tego stosują, choć okuliści ostrzegają przed pochopnym zakupem. Aby dobrać okulary do naszej wady, konieczne jest zbadanie wzroku, a potem dopasowanie odpowiednich szkieł.
Tylko profesjonalnie dobrana korekcja zapewni prawidłową ostrość wzroku na kolejne lata. Poza tym tylko specjalista jest w stanie zmierzyć rozstaw i wysokość źrenic oraz dobrać odpowiednie soczewki. Tylko optyk jest w stanie dopasować pozostałe niezbędne parametry oraz dobrać oprawkę okularową, która wbrew pozorom pełni nie tylko funkcję estetyczną. Każda oprawa musi być indywidualnie dopasowana do fizjonomii twarzy i anatomii głowy, aby użytkownik nie czuł, że ma cokolwiek na nosie.
Zatem nie oszczędzajmy na okularach, aby pomagały nam, a nie szkodziły.
mgr Alicja Karasińska – specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego