Olbrzym powoli się budzi
Trudno na te pytania odpowiedzieć jednoznacznie. Głównie dlatego, że badania religijności - siłą rzeczy skoncentrowane na cyfrach - niewiele mówią o jakości wiary. Mimo to najnowsze liczby dominicantes (uczestników niedzielnych Mszy) i communicantes (przyjmujących wówczas Komunię św.) coś jednak pokazują.
Raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego daje do myślenia i pomaga sformułować kolejne pytania o duchowe perspektywy Kościoła w naszym kraju, diecezji. – Od 36 lat dane te zbieramy tą samą metodologią. Z każdej z 10 tys. parafii płyną do nas informacje o liczbie mieszkańców, katolików, czyli ochrzczonych, a także o osobach, które są zameldowane na terenie danej wspólnoty, ale przebywają poza granicami Polski – mówi ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK i współautor raportu.
Stabilna pobożność
Co mówią tegoroczne statystyki? Z badań wynika m.in., że odsetek Polaków uczestniczących w Mszach św. wzrósł z 39,1% w 2014 r. do 39,8% w 2015 r. Więcej osób przystępuje też do Komunii św. – 17% w 2015 r. z 16,3% w 2014 r. Według danych najwięcej wiernych gromadzą niedzielne przedpołudniowe Eucharystie.
Z badań wynika także, że w 2015 r. udzielono 369 tys. sakramentów chrztu św., 360 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. sakramentów Pierwszej Komunii św. oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa. ...
Jolanta Krasnowska