Kościół
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Olbrzym powoli się budzi

W niedzielnych Mszach św. uczestniczy blisko 40% Polaków, a 17% przystępuje wówczas do Komunii św. Dużo to czy mało? To dowód na siłę czy słabość Kościoła w Polsce?

Trudno na te pytania odpowiedzieć jednoznacznie. Głównie dlatego, że badania religijności - siłą rzeczy skoncentrowane na cyfrach - niewiele mówią o jakości wiary. Mimo to najnowsze liczby dominicantes (uczestników niedzielnych Mszy) i communicantes (przyjmujących wówczas Komunię św.) coś jednak pokazują.

Raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego daje do myślenia i pomaga sformułować kolejne pytania o duchowe perspektywy Kościoła w naszym kraju, diecezji. – Od 36 lat dane te zbieramy tą samą metodologią. Z każdej z 10 tys. parafii płyną do nas informacje o liczbie mieszkańców, katolików, czyli ochrzczonych, a także o osobach, które są zameldowane na terenie danej wspólnoty, ale przebywają poza granicami Polski – mówi ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK i współautor raportu.

Stabilna pobożność

Co mówią tegoroczne statystyki? Z badań wynika m.in., że odsetek Polaków uczestniczących w Mszach św. wzrósł z 39,1% w 2014 r. do 39,8% w 2015 r. Więcej osób przystępuje też do Komunii św. – 17% w 2015 r. z 16,3% w 2014 r. Według danych najwięcej wiernych gromadzą niedzielne przedpołudniowe Eucharystie.

Z badań wynika także, że w 2015 r. udzielono 369 tys. sakramentów chrztu św., 360 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. sakramentów Pierwszej Komunii św. oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł