Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Online z Krystyną Jandą

Około 20 osób uczestniczyło w pierwszym „Spotkaniu z pasjami” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim. Odbyło się ono 19 września online w formie wideokonferencji z Krystyną Jandą.

Międzyrzeccy seniorzy na spotkanie szli nie bez obaw. Tajemniczo brzmiący „streaming online” nie wzbudzał entuzjazmu. Ale ciekawość zwyciężyła, a po spotkaniu nie kryli zachwytu. – Janda jest taka naturalna, energiczna i ciekawie opowiada – stwierdziła jedna z uczestniczek. Inna nie mogła uwierzyć, że aktorka mówiła bezpośrednio do nich. Międzyrzecka biblioteka zorganizowała takie spotkanie po raz pierwszy. W ramach projektu realizowanego z grantu od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Orange. – Nie mieliśmy doświadczenia i dźwięk był trochę za cichy. Następnym razem podłączymy głośniki – mówi dyrektor biblioteki Halina Bugajewska. – Ale uczestnicy byli bardzo zainteresowani – dodaje.

Apetyt na życie

K. Janda oczarowała zgromadzonych w bibliotece radością i apetytem na życie. Zapewniła, że nigdy nie jest za późno na rozwijanie pasji i przezwyciężenie strachu przed nowym doświadczeniem, które później daje wielką radość i satysfakcję. Spotkanie trwało ponad godzinę. Uczestnicy widzieli bohaterkę na ekranie. Odpowiadała na ich pytania. Czy seniorom – bo to głównie do nich skierowany jest projekt, spodobało się wirtualne spotkanie? – To coś nowego i wprowadza pewną kulturę. Nie spotkania na ławce i plotki – mówi pani Krystyna, emerytowana nauczycielka. – Poznaliśmy życie aktorki, o którym sama nam opowiadała. Osoby trochę innej, bardziej energicznej. Ale szczerej i naturalnej, z olbrzymim dorobkiem życiowym. Przekazała nam wiele mądrych informacji, m.in. jak ważny jest w życiu uśmiech. Ja dopiero teraz, po tylu latach doszłam do tego wniosku , że lepiej się do ludzi uśmiechać, być życzliwym, mówić komplementy. A jak jest coś złego, to przemyśleć i w cztery oczy powiedzieć. Gdybyśmy tacy byli, żyłoby się nam lepiej – dodaje.

Spotkania co czwartek

Następne spotkanie już wkrótce. – Opowiemy znajomym i przyjdziemy bardziej licznie. Technika idzie do przodu. Dziś niekoniecznie trzeba się spotykać bezpośrednio, jechać – stwierdza pani Wiesława.

Bohaterem kolejnego „Spotkania z pasjami” – a zaplanowane są na każdy czwartek, aż do listopada – będzie aktorka Teresa Lipowska. – Chodzi o to, żeby seniorzy wyszli z domów i spotkali się w miejscu publicznym, nawiązywali kontakty i otworzyli się na innych ludzi – uzasadnia ideę przedsięwzięcia H. Bugajewska. Tematyka kolejnych spotkań będzie obejmować takie zagadnienia jak: profilaktyka zdrowotna, bieżące sprawy ekonomiczne, kulturalne, tradycje, rozrywka, pasje, ekologia, finanse, nowe technologie, relacje z młodszymi pokoleniami. Ich bohaterami będą osoby znane np. z telewizji, realizujące swoje pasje oraz osoby starsze, które angażują się w życie społeczności lokalnych lub realizują ciekawe hobby, a także specjaliści w danych dziedzinach.

BZ