Opinie
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Operacja Ghana

Ratując jedno afrykańskie życie, nierzadko ocala się całą rodzinę. Siedlecki chirurg Kryspin Mitura wraz z dwoma innymi lekarzami, z którymi wyruszył w charytatywną wyprawę na Czarny Ląd, przez zaledwie dwa tygodnie przeprowadził ponad sto ratujących życie zabiegów.

Akcja wpisuje się w cykliczną pomoc humanitarną i medyczną niesioną mieszkańcom Afryki, zapoczątkowaną dziesięć lat temu przez prof. Kingsnortha z Wielkiej Brytanii. Trzyosobowy zespół polskich lekarzy cały rok szykował się na tę wyprawę.

Trzeba było bowiem zgromadzić niezbędny sprzęt medyczny – narzędzia chirurgiczne, siatki, nici, środki do dezynfekcji, mycia i odkażania, ale także pozyskać od sponsorów potrzebne fundusze. Ostatecznie – wyposażeni w 180 kg sprzętu do operacji, zapakowanego w sześć walizek, i podręczny bagaż z rzeczami osobistymi, na przełomie września i października ubiegłego roku wyruszyli z misją do Afryki, na północ Ghany, do miejscowości Tamale. 

Polskie a afrykańskie realia

Lekarze wiedzieli o prowizorycznych warunkach, w jakich będą wykonywać operacje przepukliny (głównie pachwinowej). Tylko tego typu zabiegi są bowiem tam możliwe do przeprowadzenia. Ta operacja ma jednak ogromne znaczenie. – Schorzenia, które w naszym kraju i w krajach wysoko rozwiniętych nie występują, (jak np. perforacja jelita z powodu nieleczonej infekcji duru brzusznego), w Afryce zbierają śmiertelne żniwo, również wśród dzieci. Przepuklina pachwinowa jest jednym z najczęstszych schorzeń chirurgicznych w Afryce. ...

GU

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł